ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 1-0: Οικονομία δυνάμεων ενόψει Μπενφίκα (βίντεο)

Με το υπέροχο γκολ του Τζόλη στο 16’ ο Δικέφαλος μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα και ετοιμάζεται για τη μεγάλη μάχη στο Τσάμπιονς Λιγκ

11/09/2020 22:24

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ στην Τούμπα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, χωρίς να θέλξει με την απόδοσή του. Άλλωστε, αυτό ήταν το τελευταίο που τον ενδιέφερε, αφού την ερχόμενη Τρίτη διεξάγεται ο μεγάλος αγώνας με την Μπενφίκα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα προτίμησε ξανά την αγαπημένη του πλέον διάταξη με τους τρεις στην άμυνα και επιβεβαίωσε το σενάριο-έκπληξη για χρησιμοποίηση του Μπίσεσβαρ σε ρόλο δεξιού μπακ-χαφ. Μάλιστα, ο Ολλανδός ήταν αυτός που σέρβιρε στον Τζόλη, ο οποίος με τρομερό βολέ άνοιξε το σκορ στο 16’.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον ΠΑΟΚ να έχει συντριπτικά υπέρ του την κατοχή της μπάλας, αλλά να μη δημιουργεί πολλές φάσεις και μάλιστα οι γηπεδούχοι γλίτωσαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, στη διπλή προσπάθεια του Ντουρμισάι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΛ ανέβαζε ψηλά τις γραμμές της, με αποτέλεσμα να δίνει πεδίο δράσης στον ΠΑΟΚ για αντεπιθέσεις. Σε μία εξ αυτών, στο 62’, ο Άκπομ έχασε το άχαστο προ κενής εστίας, ενώ ο Φερέιρα έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Άντριγια Ζίβκοβιτς, που έδειξε ορεξάτος.

Ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ίνγκασον, Ελ Καντουρί, Πέλκα, Μιχαηλίδη, Σεσέροβιτς, Ντουρμισάι, Τρούγιτς και Σπαρβ.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπίσεσβαρ (89’ Κρέσπο), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Τζόλης (89’ Ζαμπά), Πέλκας (76’ Αντρ. Ζίβκοβιτς), Άκπομ (79’ Σφιντέρσκι).

ΑΕΛ: Γκέργκελι, Μιχαήλ, Σπαρβ, Μπέρτος (89’ Γρηγορόπουλος), Φίλιπ (89’ Μαϊδανός), Μιλοσάβλιεβιτς (57’ Πλατέλλας), Τόρζε (81’ Πίνακας), Γκάμπριελ, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Τρούγιτς.