Βόλεϊ: Στους «8» του Challenge Cup με τρομερό «χρυσό σετ» οι γυναίκες του ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ χάνοντας με 3-0 στην Πυλαία, αλλά στο τέλος τα κατάφερε

05/12/2023 19:58

Η νίκη του ΠΑΟΚ με 3-0 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Κροατία προδιέθετε για μία εύκολη ρεβάνς και πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών, όμως ο Δικέφαλος πέτυχε τον στόχο του με πολύ πιο δραματικό τρόπο.

Η Ντιναμό εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στην Πυλαία και κατέκτησε και τα τρία σετ εκμεταλλευόμενη τα πολλά κενά διαστήματα των γηπεδούχων, με την πρόκριση να κρίνεται στο «χρυσό σετ».

Εκεί ο ΠΑΟΚ έβγαλε στο παρκέ όλες τις αρετές του, προηγήθηκε με το συντριπτικό 8-0 και κέρδισε με 15-6 πανηγυρίζοντας την είσοδο στην οκτάδα.

Αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά θα είναι είτε η τουρκική Γαλατάσαραϊ είτε η γερμανική Βισμπάντεν, η οποία κέρδισε το πρώτο ματς με 3-2.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 22-25, 15-6 («χρυσό σετ»).