Βόλεϊ: Πρωταθλητής σε εντυπωσιακό και επεισοδιακό ντέρμπι ο Ολυμπιακός (βίντεο)

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 3-2 τον μαχητικό Παναθηναϊκό και κατέκτησαν τον 32ο τίτλο στην ιστορία τους - Ρίψη αντικειμένου και εκκένωση κερκίδας στο τέταρτο σετ

22/04/2024 20:39

Το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα στη Volley League και 32ο στην ιστορία του κατέκτησε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι τα... είδαν όλα κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά στο τέλος επικράτησαν με 3-2 σετ και με 3-1 νίκες στέφθηκαν πρωταθλητές.

Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν με σχετική ευκολία τα πρώτα δύο σετ αιφνιδιάζοντας τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ήταν η σειρά των πράσινων να κατακτήσουν το επόμενο και να μειώσουν σε 2-1, εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Τζούριτς προς το τέλος του δεύτερου σετ.

Ακολούθησε μια πραγματική μάχη στην τέταρτη περίοδο, με τον κόουτς Ανδρεόπουλο στον πάγκο του Παναθηναϊκού να ανακατεύει την τράπουλα και να κρατάει τους πράσινους μέσα στο ματς.

Ωστόσο, στο 19-18 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι έπεσε ένα μπουκάλι κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών των φίλων του Ολυμπιακού στον πάγκο των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να διακοπεί η αναμέτρηση, μέχρι να εκκενωθεί το μέρος της κερκίδας από την οποία πετάχτηκε το αντικείμενο.

Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έστειλε το ντέρμπι στο τάι-μπρέικ, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-1 και 7-2, πριν οι φιλοξενούμενοι αντεπιτεθούν διαμορφώνοντας το 9-10. Ωστόσο, έπιασε δουλειά το μπλοκ των ερυθρόλευκων και με άσο ο Ιντάλγκο τελείωσε το σετ, το ματς και το πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12.