Βόλεϊ: Η Εθνική κοίταξε στα μάτια την Ιταλία, αλλά...

Οι διεθνείς ηττήθηκαν με 3-1 σετ, παρά το καλό τους ξεκίνημα

14/09/2019 00:00

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στον Α’ όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αυτή τη φορά με 3-1 από την Ιταλία. Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο σετ, το οποίο αν είχε κατακτήσει η ελληνική ομάδα ίσως εξελίσσονταν διαφορετικά το ματς.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι διεθνείς μας αιφνιδίασαν τους Ιταλούς στο πρώτο σετ, αφού μπήκαν δυναμικά από το πρώτο λεπτό και εκμεταλλευόμενοι την καλή τους υποδοχή – σε αντίθεση με αυτή των Ιταλών – έκαναν το 17-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Ιταλούς να «χτίζουν» μία διαφορά 4-6 πόντων (13-8 και 15-9), όμως, η Εθνική με μαέστρο τον Φιλίποφ ισοφάρισε σε 23-23. Ωστόσο, οι Ιταλοί έφτασαν σε σετ μπολ (24-23) και τελικά στο 1-1 (25-23).

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν πανομοιότυπο με αυτό του δευτέρου, όμως, οι τυπικά γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 16-11, με τους Έλληνες να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στο μπλοκ και τους Ιταλούς να παίρνουν εύκολα το σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ, οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα με 11-6 και 15-8, όμως, οι Έλληνες κόντρα σε διαιτησία μείωσαν σε 15-11. Η «σκουάτρα ατζούρα» προηγήθηκε εκ νέου με 17-11 και 20-15, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 20-16. Από εκεί και μετά, όμως, το σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τους Ιταλούς.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας ομάδα είναι αύριο στις 18:15 η Γαλλία.

Τα σετ: 17-25, 25-23, 25-19, 25-18.

ΙΤΑΛΙΑ (Μπλενγκίνι): Χουαντορένα 21 (19/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Τζιανέλι 10 (6/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ζάιτσεφ 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Πιάνο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρουσό 1 (1/2 επ.), Αντόνοφ 7 (7/14 επ., 42% υπ. - 21% άριστες) / Κολάτσι (λ, 56% υπ. - 28% άριστες), Μπαλάσο (λ), Καντελάρο 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάνζα, Ανζάνι.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος):
Ζουπάνι 15 (13/28 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 1 (1/2 επ.), Πετρέας 4 (4/8 επ.), Πελεκούδας 7 (7/13 επ.), Φράγκος 5 (5/15 επ., 63% υπ. - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (13/31 επ., 71% υπ. - 42% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. - 45% άριστες), Ζήσης (λ), Κουμεντάκης 2 (0/3 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. - 20% άριστες), Ράπτης 4 (2/5 επ., 2 άσσοι, 25% υπ. - 25% άριστες).

• Στο άλλο ματς της ημέρας, η Βουλγαρία νίκησε με 3-0 σετ τη Ρουμανία και έκανε το «2 στα 2».