Βόλεϊ: Η Εθνική έχασε και περιμένει

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Πορτογαλία και η πρόκριση στους "16" του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος είναι πάρα πολύ δύσκολη

17/09/2019 16:57

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη χθεσινή της νίκη επί της Ρουμανίας, έχασε με 3-1 σετ από την Πορτογαλία και πιθανότατα μένει εκτός της φάσης των "16" του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Για να αποτραπεί αυτό το σενάριο, θα πρέπει αύριο η Ρουμανία να νικήσει με 3-1 την Πορτογαλία και να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία, όπου και οι τρεις ομάδες θα έχουν συντελεστή σετ 5-13, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στο συντελεστή πόντων.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, η οποία κατέκτησε χωρίς δυσκολία το 1ο σετ με 25-19 και έκανε εύκολα το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, παρ' ότι οι παίκτες του Ανδρεόπουλου προηγήθηκαν στο ξεκίνημα και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, ένα ξέσπασμα των Πορτογάλων ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει στην ισοφάριση 1-1 (21-25).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο σετ, όπου δεν μπόρεσε να αποφύγει το 1-2 των Πορτογάλων, ενώ στο τέταρτο μπήκε μουδιασμένο, επιτρέποντας στους αντιπάλους του να πάρουν κεφάλι στο σκορ ακόμα και με 7-8 πόντους (13-20 και 15-23) και να κάνουν το 1-3.

Τα σετ: 25-19, 21-25, 23-25, 17-25.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 17 (15/29 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Πετρέας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/2 επ., 1 άσος), Φράγκος 16 (14/23 επ., 2 άσοι, 87% υπ. - 52% άριστες), Πρωτοψάλτης 22 (18/28 επ., 2 άσoι, 2 μπλοκ, 87% υπ. - 50% άριστες) / Κοκκινάκης -λ (81% υπ. - 31% άριστες), Ζήσης -λ, Παπαδόπουλος (0/2 επ.), Στιβαχτής, Ράπτης, Βουλκίδης 3 (2/2 επ., 1 άσος).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σίλβα): Τεϊξέιρα 1 (1/2 επ.), Τσβετιτσάνιν 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Φερέιρα Α. 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. - 64% άριστες), Φερέιρα Μ. 19 (16/27 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μάρτινς 4 (4/9 επ., 67% υπ. - 67% άριστες), Ταβάρες / Άλβαρ -λ (60% υπ. - 30% άριστες), Φιντάλγκο -λ (75% υπ. - 50% άριστες), Ντα Σίλβα 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σιμόες 8 (8/12 επ., 86% υπ. - 43% άριστες), Κούνχα, Μενέζες 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).