Βόλεϊ: Ευρωπαϊκός αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Στην Πυλαία ο Δικέφαλος δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έμεινε εκτός προημιτελικών του CEV Challenge Cup

15/12/2022 22:14

Η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1 επί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Πυλαία, ώστε να διεκδικήσει στο «χρυσό» σετ την πρόκρισή του στους «8» του CEV Challenge Cup.

Ωστόσο, οι Ισραηλινοί έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση νικώντας με 3-2 σετ.

Η Μακάμπι κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-15 σφίγγοντας ακόμα περισσότερο τη θηλιά στο λαιμό του ΠΑΟΚ, που πάντως αναθάρρησε κατακτώντας το δεύτερο με 25-21.

Όμως, οι Ισραηλινοί έφτασαν στο πολύτιμο γι' αυτός 2-1 κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-21 και μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2 σετ με το υπέρ του 26-24 στο τέταρτο, ενώ στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 15-13.

Αντίπαλος της Μακάμπι στα προημιτελικά θα είναι η κυπριακή Ομόνοια.

Τα σετ: 15-25, 25-21, 21-25, 26-24, 13-15.