Βέλγιο - Καναδάς 1-0: Ήταν... άδικο, έγινε πράξη (βίντεο)

Οι «κόκκινοι διάβολοι» υπέφεραν στον αγωνιστικό χώρο βλέποντας τους αντιπάλους τους να χάνουν ακόμα και πέναλτι και πήραν μία νίκη που δεν άξιζαν

23/11/2022 23:03

Νίκος Παππάς

Ο Καναδάς πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις που έχουμε δει στο φετινό Μουντιάλ, αλλά δεν πήρε ούτε βαθμό. Το Βέλγιο επιστράτευσε εμπειρία και τύχη για να νικήσει με 1-0, αποτέλεσμα που (επιεικώς) κολακεύει τους ποδοσφαιριστές του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ.

Οι Καναδοί μπήκαν φουριόζοι στο ματς, έχασαν πέναλτι με τον Ντέιβις στο 11', που νικήθηκε από τον εκπληκτικό Κουρτουά και απείλησαν πάρα πολλές φορές τον Κουρτουά έχοντας μόνο στο πρώτο ημίχρονο 14 τελικές, μία περισσότερη απ' όσες η Αγγλία σε... 117 λεπτά αγώνα με τον Ιράν.

Εκείνος, όμως, που βρήκε δίχτυα ήταν ο Μπατσουαγί στο 44', με τον Βέλγο φορ να είναι ο μοναδικός που αισθάνθηκε η αντίπαλη άμυνα.

Ο διαιτητής Γιάνι Σικάζβε από τη Ζάμπια «κιτρίνισε» τους Καράσκο, Μενιέ, Ονανά, Ντέιβις και Τζόνστον.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Ντεντόνκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς (46' Ονανά), Καράσκο (46' Μενιέ), Ντε Μπρόινε, Εντέν Αζάρ (62' Τροσάρ), Μπατσουαγί (78' Οπεντά).

ΚΑΝΑΔΑΣ: Μπόριαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Εουστάσιο (81' Οσόριο), Χόιλετ (58' Λάριν), Μπιουκάναν (71' Μίλαρ), Χάτσινσον (58' Κονέ), Ντέιβις, Ντέιβιντ, Λάρια (74' Αντεκούγκμπε).