Βάδην: Τιμητική 8η θέση η Ντρισμπιώτη στα 20 χιλιόμετρα (βίντεο)

Η Φιλτισάκου τερμάτισε 29η και η Τσινοπούλου 53η

06/08/2021 12:37

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη τερμάτισε στην 8η θέση με 1:31:24 και βελτίωσε το φετινό ρεκόρ της, μετά από μια εξαιρετική κούρσα στα 20 χιλιόμετρα βάδην των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πιο χαμηλά κατετάγησαν οι άλλες δύο Ελληνίδες του αγώνα, αφού η Κυριακή Φιλτισάκου τερμάτισε 29η (1:36.51) και η Παναγιώτα Τσινοπούλου 53η (1:47.19).

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αντονέλα Παλμιζάνο. Η Ιταλίδα βαδίστρια τερμάτισε σε 1:29.12 και άφησε στη δεύτερη θέση την Κολομβιανή Σάντρα Λορένα Αρένας με 1:29.37 και στην τρίτη την Κινέζα Χονγκ Λιου, νικήτρια το 2016 στο Ρίο, με 1:29.57.

Με τη συμμετοχή των τριών Ελληνίδων αθλητριών στον αγώνα των 50.000μ. βάδην ολοκληρώθηκε η παρουσία της ώρας μας στα αγωνίσματα του στίβου στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες.