Β’ εθνική: Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου «καταδίκασε» τον Απόλλωνα Πόντου (videos)

Καλύτερη στη Φιλιππούπολη η ομάδα της Καλαμαριάς, που όμως έχασε με 3-1 από τον Απόλλωνα Λάρισας

27/03/2019 16:57

Την ευκαιρία να μείνει μόνος δεύτερος στη βαθμολογία της Β’ εθνικής έχασε ο Απόλλων Πόντου, που παρότι ήταν ανώτερος του συνονόματού του της Λάρισας, δεν "καθάρισε" το ματς στο πρώτο ημίχρονο, έχασε με 3-1 για την εμβόλιμη 24η αγωνιστική. Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έμεινε τρίτη, συγκατοικώντας με την Παναχαϊκή, που έχασε εντός έδρας με 3-1 από τον Κισσαμικό και τον Πλατανιά Χανίων, που διέλυσε με 7-0 τη Σπάρτη.

Οι "ροσονέρι" ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 9’ με πλασέ του Δημητριάδη, που αξιοποίησε την ασίστ του Σουντουρά. Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Ολαϊτάν με τραυματισμό και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δέχτηκαν την ισοφάριση με δυνατό σουτ του Λίταινα.

Ο Απόλλων Λάρισας έφτασε στην ανατροπή του σκορ με πλασέ του Μπραμπίγια στο 62’, εξέλιξη που όπως αποδείχθηκε, αποτελείωσε ψυχολογικά τον Απόλλωνα Πόντου, που έψαξε ανορθόδοξα το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν το βρήκε. Απεναντίας, δέχτηκε και τρίτο γκολ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια στο 85’.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Μαντζάρης, Σκούπρας, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Μπραμπίγια, Ράμος (56’ Τασιούλης), Λουκάο (89’ Μπιμάι), Λίταινας, Μαρκολίνο (80’ Γκουντρουμπής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πολίτης, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Δημητριάδης, Πουρτουλίδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης, Καλογέρης, Θεολόγου, Σαμαράς, Ολαϊτάν (21’ Λουφάκης).