Το όνειρο της Εθνικής έσβησε στην Τιφλίδα (βίντεο)

Μετά από συγκλονιστική μάχη, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 4-2 στα πέναλτι (0-0 στα 120 λεπτά) από τη Γεωργία και δεν θα είναι παρούσα στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Γερμανίας

26/03/2024 21:48

Βασίλης Μόσχου

Η Εθνική έφτασε μία ανάσα από την πρόκριση στο EURO αλλά το όνειρο έσβησε στην Τιφλίδα. Μετά από συγκλονιστική μάχη, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 4-2 στα πέναλτι (0-0 στα 120 λεπτά) από τη Γεωργία και δεν θα είναι παρούσα στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Γερμανίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αδίκησε τον εαυτό του αφού δεν αξιοποίησε τη σαφή υπεροχή του στο δεύτερο μέρος.

Ο Πογιέτ ξεκίνησε με το σχήμα που είχε επιλέξει και στο ματς με το Καζακστάν και η Εθνική έδειξε από την αρχή την πρόθεση να επιβάλει το δικό της στιλ παιχνιδιού, κόντρα σε έναν αντίπαλο που είχε ως βασικό πλάνο την αξιοποίηση της τρομερής ικανότητας του Κβαρατσχέλια να δημιουργεί φάσεις από το τίποτα

Η ελληνική ομάδα ήταν διαβασμένη και ο Γεωργιανός σούπερ σταρ της Νάπολι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα της Εθνικής μας. Ο «Κβάρα» ήταν μονίμως επιτηρούμενος από δύο και τρεις Έλληνες παίκτες που δεν δίσταζαν να παίξουν και σκληρά για να τον σταματήσουν.

Το πρώτο μέρος είχε ένταση, ταχύτητα και πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, όχι όμως και μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσακβετάτζε (45'), που αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Βλαχοδήμο

Στην εκπνοή του πρώτου μέρους επικράτησε ένταση μετά από μαρκάρισμα του Μάνταλου στον Κβαρατσχέλια (ο άσος της ΑΕΚ τράβηξε τη φανέλα του Γεωργιανού κι εκείνος αντέδρασε έντονα) με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αποβάλλει τον Τζαβέλλα (ήταν εκτός αποστολής) και τον αναπληρωματικό γκολκίπερ των Γεωργιανών, που ενεπλάκησαν στον καβγά.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και βλέποντας την αδυναμία της Εθνικής να δημιουργήσει, ο Πογιέτ έβαλε στο ματς τον Κωνσταντέλια, αντί του Πέλκα.

Η ελληνική ομάδα ζωήρεψε με τον «Ντέλια» στο γήπεδο και πήρε τον έλεγχο του ματς, αποκτώντας σαφή υπεροχή σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας. Το ματς δεν άλλαξε όμως μορφή και τα εκατέρωθεν σκληρά μαρκαρίσματα έδιναν τον τόνο.

Το ματς κύλησε σε αυτό το μοτίβο έως το τέλος και κάπως έτσι φτάσαμε στην παράταση.

Στο 100' ο Μπακασέτας έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Γεωργιανός γκολκίπερ ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε την εστία του. Η Εθνική είχε περισσότερες δυνάμεις και προσπάθησε να εντείνει την πίεση. Στο 103' η ελληνική ομάδα άγγιξε το γκολ καθώς ο Μαυροπάνος σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι, ύστερα από κόρνερ του Τσιμίκα.

Στα αμέσως επόμενα λεπτά όμως η Εθνική μας κινδύνευσε να δεχτεί γκολ και στο 105' ο Βλαχοδήμος έκανε σωτήρια επέμβαση σε πλασέ του Νταβιτασβίλι. Ο Έλληνας πορτιέρε έσωσε την εστία μας και στο 110', σε φάση με πρωταγωνιστή τον Τσιταΐσβίλι και το ματς πήγε στα πέναλτι, όπου η Γεωργία επικράτησε με 4-2, καθώς οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης αστόχησαν