Το ΝΒΑ παραμιλάει ξανά με τον Αντετοκούνμπο - Νίκησε μόνος του τους Κλίπερς με 54 πόντους (βίντεο)

Με μυθική εμφάνιση ο Γιάννης γλίτωσε τους Μιλγουόκι Μπακς από την εντός έδρας ήττα

03/02/2023 09:45

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για άλλη μια φορά... εξωπραγματικός, και οι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν από το -21 λυγίζοντας στο φινάλε τους Λος Άντζελες Κλίπερς με 106-105 στο «Fiserv Forum», για να πετύχουν την έκτη συνεχόμενη νίκη του.

Στους 54 πόντους (19/31 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10/15 βολές) σταμάτησε ο μυθικός Γιάννης, ο οποίος μάζεψε 19 ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ σε μια βραδιά που τα έκανε όλα για τους Μπακς, βλέποντας τους συμπαίκτες του να «κολλάνε» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Οι Κλίπερς έβαλαν από την αρχή δύσκολα στους γηπεδούχους και κάτι λιγότερο από οκτώ λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +21 (76-51) βάζοντας τις βάσεις για το σπουδαίο διπλό.

Οι Μπακς «απάντησαν» με επιμέρους 23-11 στο τέλος του τρίτου δωδεκάλεπτου, με τον Αντετοκούνμπο να έχει μέχρι τότε 34 πόντους. Η τελευταία περίοδος ήταν «θρίλερ», το Μιλγουόκι με καλάθι του Μίντλετον μείωσε στο καλάθι (96-94) ενώ απέμεναν 6:24 για το τέλος, για να έρθουν οι δύο βολές του Greek Freak 1:50 πριν το φινάλε να δώσουν τη νίκη στους επίδοξους πρωταθλητές.

Το τελευταίο λάθος του Έλληνα διεθνούς άσου στα 15 δεύτερα δεν στοίχισε στο Μιλγουόκι, καθώς ο Κουάι Λέοναρντ αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε.