Το γόητρο του ΠΑΟΚ πληγώθηκε στην Πάτρα (videos)

Ήττα με 2-1 από την Παναχαϊκή στον πρώτο αγώνα για τη φάση των "16" του κυπέλλου

08/01/2019 18:50

Τηλέμαχος Φασούλας

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε επηρεασμένος από την αγωνιστική απραξία 17 ημερών, καθώς στο γήπεδο της Αγυιάς γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από 15 αγώνες κυπέλλου και πρώτη φετινή στην Ελλάδα χάνοντας με 2-1 από τη μαχητική Παναχαϊκή.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό εξαρχής και στο 7ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή, με το συρτό σουτ του Καρέλη να «γλείφει» το δοκάρι και την Παναχαϊκή να απαντάει στο 13’, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Κυνηγόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ είχε έλλειμμα στη δημιουργία και σοβαρό θέμα στις επιστροφές, με τους πολύ καλούς Πατρινούς να κυριαρχούν στο γήπεδο και να προηγούνται δικαίως στο 35’ μετά από το «ριμπάουντ» του Μπαστακού, έπειτα από σουτ του Κυνηγόπουλου και απόκρουση του Πασχαλάκη. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Δικέφαλος μπήκε ανεβασμένος και σίγουρα πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 55' έφτασε στην ισοφάριση με τον Καρέλη να νικάει τον Καπούταγλη μετά από σέντρα του Λημνιού. Ωστόσο, στο 68' ο Λουμπαρδέας έκανε το 2-1 μετά από σέντρα του Πολίμου, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να απουσιάζει.

Οι αλλαγές του Ραζβάν Λουτσέσκου (Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά), που έφερε τον Λημνιό σε θέση δεξιού μπακ και τον Τόσκα στα στόπερ, δεν κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά και, έτσι, έμεινε το 2-1 μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού στην Τούμπα σε δύο εβδομάδες.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Παπατόλιος, Ελευθεριάδης (66' Καρατσανάκοφ), Πλέγας, Αργυρόπουλος (61' Κολ), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (82' Μωραΐτης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου, Τόσκα, Βαρέλα, Μαλεζάς (74' Μπίσεσβαρ), Σάκχοφ, Μαουρίτσιο (81' Ζαμπά), Λημνιός, Ουάρντα (66' Πέλκας), Ελ Καντουρί, Καρέλης.