Το αλύγιστο Μαρόκο έστειλε στο σπίτι της τη φλύαρη Ισπανία και έγραψε ιστορία (βίντεο)

Η παρέα των Χακίμι και Ζίγιες επικράτησε με 3-0 στα πέναλτι (0-0 στα 120 λεπτά) και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Πορτογαλία - Ελβετία

06/12/2022 19:51

Βασίλης Μόσχου

Το Μαρόκο αντιμετώπισε υποδειγματικά το φλύαρο τίκα τάκα των Ισπανών και παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, επί 120 λεπτά, επικράτησε με 3-0 στα πέναλτι (ο γκολκίπερ Μπόνο απέκρουσε δύο), παίρνοντας μία επική πρόκριση στα προημιτελικά, για πρώτη φορά στην ιστορία του. Οι Μαροκινοί, που νίκησαν μετά από μεγάλη μάχη 120 λεπτών χωρίς τέρματα, περιμένουν πλέον να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Πορτογαλία - Ελβετία.

Η «φούρια ρόχα» αποκλείστηκε για ακόμη μία φορά στη ρώσικη ρουλέτα (το άγχος των παικτών της ήταν εμφανές) πληρώνοντας την αναποτελεσματικότητά της στην επίθεση.

Το Μαρόκο έδωσε χώρο στους Ισπανούς αλλά οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε αναλώθηκαν σε μία ανούσια υπεροχή σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας με αποτέλεσμα να απειλήσουν μόλις μία φορά στο πρώτο μέρος, με το σουτ του Ασένσιο στο 27'.

Οι Μαροκινοί, που είχαν άψογη αμυντική λειτουργία, προσπάθησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις και έχασαν σημαντική ευκαιρία με την κεφαλιά του Αγκέρ στο 43'.

Το ματς είχε την ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς οι Ισπανοί συνέχισαν το παιχνίδι με τις πολλές πάσες ενώ οι Μαροκινοί περίμεναν την κατάλληλη ευκαιρία για να χτυπήσουν στην κόντρα την αρκετά ευάλωτη άμυνα της «φούρια ρόχα».

Όσο περνούσε η ώρα η Ισπανία ενέτεινε την πίεση αλλά το Μαρόκο είχε τον τρόπο να αμύνεται αποτελεσματικά και να κρατά ασφαλή την εστία του Μπόνο.

Το Μαρόκο προσπάθησε να αντεπιτεθεί στα τελευταία λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά τους Ισπανούς και το ματς πήγε στην παράταση.

Η κόπωση των παικτών ήταν εμφανής στον έξτρα χρόνο και το ματς κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τους Ισπανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας και τους Μαροκινούς να αμύνονται υποδειγματικά, περιμένοντας ένα λάθος της «φούρια ρόχα» για βγουν στην αντεπίθεση.

Σε μία από αυτές, ο Σεντίρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ (104'). Η μάχη συνεχίστηκε έως το τέλος χωρίς να σημειωθούν γκολ (ο Σαράμπια έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 123' σημαδεύοντας το δοκάρι) και το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι, όπου το Μαρόκο επικράτησε με 3-0, χάρη στις δύο αποκρούσεις του εξαιρετικού Μπόνο.

Σε ηλικία 18 ετών και 123 ημερών, ο Γκάβι έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που ξεκινάει σε νοκ άουτ αγώνα Μουντιάλ μετά τον Πελέ, που ήταν 17 ετών και 249 ημερών στον τελικό του 1958.

Ο Αργεντινός ρέφερι Φερνάντο Ραπαλίνι έδειξε κίτρινη κάρτα στους Λαπόρτ, Σαΐς.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Γιορέντε, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα (98' Μπαλντέ), Μπουσκέτς, Πέδρι, Γκάβι (63' Σολέρ), Όλμο (98' Φατί), Φεράν Τόρες (76' Γουίλιαμς/ 119' Σαράμπια), Ασένσιο (63' Μοράτα).

ΜΑΡΟΚΟ: Μπόνο, Χακίμι, Αγκέρ (83' Ελ Γιαμίκ), Σαΐς, Μαζράουι (82' Ατιγιάτ), Άμραμπατ, Ουνάχι (120' Μπενούν), Αμαλάχ (82' Σεντιρά), Μπουφάλ (66' Εζαλζουλί), Ζίγιες, Εν Νεσιρί (83' Σαμπιρί).