Θεσσαλονίκη: Με τον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ συναντήθηκαν οι επιτυχόντες του διαγωνισμού
17/05/2024 17:21
17/05/2024 17:21
Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 οι Επιτυχόντες του Πρώτου Πανελλήνιου Γραπτού Διαγωνισμού 2Γ/2022 με την συνδρομή του κ. Γιάννη Κουρμούλη από την ΑΔΕΔΥ Θεσσαλονίκης συναντηθηκαν με τον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ κ. Θάνο Παπαϊωάννου στο Γραφείο ΑΣΕΠ Θεσσαλονίκης στις 11,00 πμ. Η συνάντηση κράτησε πάνω από 1 ώρα μέσα στην οποία οι Επιτυχόντες έθεσαν τα ζητήματα που μας απασχολούν σχετικά με τον γραπτό διαγωνισμό.
Οι απαντήσεις που δόθηκαν από τον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ (και που έχουν τεθεί υπόψη του) συνοψίζονται στα εξής:
Όπως αναφέρουν στο σχετικό δελτίο τύπου, «την Τετάρτη 15 Μαΐου 2024 οι Επιτυχόντες δώσαμε το παρών για να γνωστοποιήσουμε στο κοινό για το θέμα του διορισμού μας και για τα προβλήματα που μας απασχολούν στο 3ο Διεπιστημονικό Συνέδριο του ΑΣΕΠ, με τίτλο: “Η διαμορφωση της ταυτότητας εργοδότη στη Δημόσια Διοίκηση. Μπορεί το δημόσιο να γίνει ένας ελκυστικός εργοδότης; Προκλήσεις και προκαταλήψεις.” στο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης. Στον αγώνα μας μας συμπαραστάθηκαν με την παρουσία τους ο κ. Λεωνίδας Στολτίδης Βουλευτής Β' Θεσσαλονίκης ΚΚΕ και ο κ. Γιάννης Κουρμούλης από την ΑΔΕΔΥ Θεσσαλονίκης με τις εύστοχες παρεμβάσεις του κατά την άτυπη συζήτηση με τον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ έξω από την είσοδο του Συνεδρίου.
Στο σημείο αυτό να θυμίσουμε πως είμαστε οι επιτυχόντες και οι επιτυχούσες του Πρώτου Πανελλήνιου Γραπτού Διαγωνισμού, όλοι μας επιστήμονες, απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ κάθε ηλικίας, άνθρωποι με υποχρεώσεις και οικογένειες, που λάβαμε μέρος στις εξετάσεις, διότι πιστεύουμε στην αξιοκρατία και εμπιστευόμαστε τους Κρατικούς Θεσμούς.
Ένα χρόνο μετά τη διεξαγωγή του διαγωνισμού και ενώ μέχρι σήμερα έχουν δρομολογηθεί οι προσλήψεις για μόλις 51 επιτυχόντες σε σύνολο 14.837, η Κυβέρνηση σχεδιάζει εντατικά τον ΔΕΥΤΕΡΟ Γραπτό Διαγωνισμό που καταργεί τους πίνακές μας!
Ζητούμε το αυτονόητο, να διοριστούν άμεσα όλοι οι επιτυχόντες! Να ανταμειφθούν όσοι με δίκαιο, αμερόληπτο και αξιοκρατικό τρόπο προσπάθησαν και πέτυχαν στον Πρώτο Πανελλήνιο Γραπτό Διαγωνισμό!»
Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 οι Επιτυχόντες του Πρώτου Πανελλήνιου Γραπτού Διαγωνισμού 2Γ/2022 με την συνδρομή του κ. Γιάννη Κουρμούλη από την ΑΔΕΔΥ Θεσσαλονίκης συναντηθηκαν με τον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ κ. Θάνο Παπαϊωάννου στο Γραφείο ΑΣΕΠ Θεσσαλονίκης στις 11,00 πμ. Η συνάντηση κράτησε πάνω από 1 ώρα μέσα στην οποία οι Επιτυχόντες έθεσαν τα ζητήματα που μας απασχολούν σχετικά με τον γραπτό διαγωνισμό.
Οι απαντήσεις που δόθηκαν από τον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ (και που έχουν τεθεί υπόψη του) συνοψίζονται στα εξής:
Όπως αναφέρουν στο σχετικό δελτίο τύπου, «την Τετάρτη 15 Μαΐου 2024 οι Επιτυχόντες δώσαμε το παρών για να γνωστοποιήσουμε στο κοινό για το θέμα του διορισμού μας και για τα προβλήματα που μας απασχολούν στο 3ο Διεπιστημονικό Συνέδριο του ΑΣΕΠ, με τίτλο: “Η διαμορφωση της ταυτότητας εργοδότη στη Δημόσια Διοίκηση. Μπορεί το δημόσιο να γίνει ένας ελκυστικός εργοδότης; Προκλήσεις και προκαταλήψεις.” στο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης. Στον αγώνα μας μας συμπαραστάθηκαν με την παρουσία τους ο κ. Λεωνίδας Στολτίδης Βουλευτής Β' Θεσσαλονίκης ΚΚΕ και ο κ. Γιάννης Κουρμούλης από την ΑΔΕΔΥ Θεσσαλονίκης με τις εύστοχες παρεμβάσεις του κατά την άτυπη συζήτηση με τον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ έξω από την είσοδο του Συνεδρίου.
Στο σημείο αυτό να θυμίσουμε πως είμαστε οι επιτυχόντες και οι επιτυχούσες του Πρώτου Πανελλήνιου Γραπτού Διαγωνισμού, όλοι μας επιστήμονες, απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ κάθε ηλικίας, άνθρωποι με υποχρεώσεις και οικογένειες, που λάβαμε μέρος στις εξετάσεις, διότι πιστεύουμε στην αξιοκρατία και εμπιστευόμαστε τους Κρατικούς Θεσμούς.
Ένα χρόνο μετά τη διεξαγωγή του διαγωνισμού και ενώ μέχρι σήμερα έχουν δρομολογηθεί οι προσλήψεις για μόλις 51 επιτυχόντες σε σύνολο 14.837, η Κυβέρνηση σχεδιάζει εντατικά τον ΔΕΥΤΕΡΟ Γραπτό Διαγωνισμό που καταργεί τους πίνακές μας!
Ζητούμε το αυτονόητο, να διοριστούν άμεσα όλοι οι επιτυχόντες! Να ανταμειφθούν όσοι με δίκαιο, αμερόληπτο και αξιοκρατικό τρόπο προσπάθησαν και πέτυχαν στον Πρώτο Πανελλήνιο Γραπτό Διαγωνισμό!»
ΣΧΟΛΙΑ