Τένις: Τρομερή Σάκκαρη, πέρασε στις "16" του Αυστραλιανού Όπεν (videos)

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε μόλις 75 λεπτά για να νικήσει την Αμερικανίδα Μάντισον Κις με 2-0 σετ

24/01/2020 08:49

Μία από τις σπουδαιότερες νίκες στην καριέρα της πανηγύρισε τα ξημερώματα η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε την Αμερικανίδα Μάντισον Κις, Νο 10 στον κόσμο, με 6-4, 6-4 και για πρώτη φορά στην καριέρα της προκρίθηκε στις "16" του Αυστραλιανού Όπεν.

Στη "Μάργκαρετ Κορτ Αρένα" της Μελβούρνης η Σάκκαρη (Νο 23) υποχρέωσε την Κις σε πολλά αβίαστα λάθη και με ποσοστό 65% σε πρώτο και δεύτερο σερβίς και πετυχαίνοντας κρίσιμα μπρέικ έφτασε στη νίκη, παρότι στο δεύτερο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-2 στα γκέιμ.

Έτσι, η Σάκκαρη έγινε η δεύτερη τενίστρια που φτάνει στις "16" ενός τουρνουά γκραν σλαμ, μετά την Έλενα Δανιηλίδου, που το είχε πετύχει το 2005 στο Γουίμπλεντον.

Επόμενη αντίπαλος της Σάκκαρη είναι η Πέτρα Κβίτοβα από την Τσεχία, Νο 8 στην παγκόσμια κατάταξη, περσινή φιναλίστ και κάτοχος δύο τίτλων γκραν σλαμ. Πάντως, η προϊστορία είναι υπέρ της Σάκκαρη, που έχει κερδίσει τα δύο από τα τρία μεταξύ τους ματς.

"Είμαι πολύ χαρούμενη που κατάφερα να προκριθώ στον 4ο γύρο ενός γκραν σλαμ. Είναι μια σπουδαία ημέρα για εμένα. Ευχαριστώ όλους τους Έλληνες που ήρθαν εδώ. Όχι μόνο τους Έλληνες, όσους ήρθαν και με υποστήριξαν", είπε η Σάκκαρη μετά τον αγώνα. "Με την Κβίτοβα θα είναι εξαιρετικά δύσκολο ματς. Έχουμε παίξει μερικές φορές. Θέλω να διασκεδάσω σήμερα τη νίκη μου και θα σκεφτώ αργότερα αυτό το ματς", πρόσθεσε.