Τένις: Θέλει να γίνει... Πρίγκιπας ο Τσιτσιπάς (βίντεο)

Μετά από μια επική μάχη τριών περίπου ωρών, ο Έλληνας αθλητής πήρε την πρόκριση για τρίτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του Μόντε Κάρλο

13/04/2024 18:17

Μετά από μία επική μάχη που κράτησε περίπου τρεις ώρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς υποχρέωσε τον Γιανίκ Σίνερ στη δεύτερη φετινή ήττα του με 2-1, με τον Έλληνα τενίστα να προκρίνεται για τρίτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του τουρνουά Masters του Μόντε Κάρλο.

Ο Τσιτσιπάς, αν και πήρε το πρώτο σετ του ημιτελικού, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, με τον Ιταλό να ισοφαρίζει και να προηγείται 4-2 στο τρίτο σετ.

Εκεί, όμως, αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στο πόδι και ο Έλληνας τενίστας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, καθώς κέρδισε τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ και έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 6-4, 3-6, 6-4.

Ο Τσιτσιπάς θα διεκδικήσει αύριο (14/4) τον τρίτο τίτλο του στο τουρνουά του Πριγκιπάτου, με αντίπαλο τον νικητή της αναμέτρησης που ακολουθεί, ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Κάσπερ Ρούουντ.