Τένις: Περίπατος του Ναδάλ απέναντι στον Φέντερερ (videos)

Ο Ισπανός κυριάρχησε με 3-0 στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός

07/06/2019 16:31

Ο Ράφα Ναδάλ έχει κατακτήσει 11 φορές το Ρολάν Γκαρός κι ετοιμάζεται να διεκδικήσει το 12ο τρόπαιό του στο Παρίσι. Ο Ισπανός εξπέρ του χώματος νίκησε με συνοπτικές διαδικασίες τον Ρότζερ Φέντερερ με 6-3, 6-4, 6-2 και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς είτε τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το ένατο γκέιμ του δεύτερου σετ. Με το σκορ στο 4-4, ο Φέντερερ προηγήθηκε με 40-0 κι μπήκε σε θέση οδηγού για την κατάκτηση του σετ, αλλά ο Ναδάλ με πέντε αναπάντητους πόντους πέτυχε ένα τρομερό μπρέικ και το ματς, που διεξήχθη υπό αντίξοες συνθήκες λόγω αέρα, πλέον δεν είχε γυρισμό.