Τένις: Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τελικό του Αμβούργου (βίντεο)

Νίκησε με 2-1 σετ τον Χιλιανό Κριστιάν Γκαρίν και θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ για τον τίτλο στο Ευρωπαϊκό Όπεν

26/09/2020 18:57

Την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη έναν τίτλο θα έχει αύριο ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας νίκησε με 7-5, 3-6, 6-4 τον Χιλιανό Κριστιάν Γκαρίν στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Όπεν στο Αμβούργο, λίγες ημέρες πριν ξεκινήσει το φημισμένο γκραν σλαμ τουρνουά του Ρολάν Γκαρός.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-2, αλλά ο Γκαρίν ισοφάρισε σε 5-5 με τον Στέφανο όμως να παίρνει προβάδισμα με 1-0, σε αντίθεση με το δεύτερο όπου ο Χιλιανός ισοφάρισε σε 1-1.

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο σετ, όπου ο Γκαρίν αντιμετώπισε πρόβλημα στο γόνατο και ο Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη.