Τένις: Ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» τον Όφνερ και περιμένει τον Αλκαράθ στους «8» του Ρολάν Γκαρός (βίντεο)

Ο Έλληνας αθλητής νίκησε με 3-0 τον Αυστριακό και στρέφει την προσοχή του στο ματς-«τελικό» με το Νο1 του κόσμου

04/06/2023 22:15

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέταξε εκτός των προημιτελικών του Ρολάν Γκαρός τον Σεμπάστιαν Όφνερ, στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία, καθώς επικράτησε με 3-0 (7-5, 6-3, 6-0) σετ του 27χρονου Αυστριακού.

Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα τενίστα με φόντο τα ημιτελικά της διοργάνωσης θα είναι ο Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος νωρίτερα πήρε μία εύκολη νίκη με αντίπαλο τον Ιταλό Λορέντζο Μουζέτι με 3-0 (6-3, 6-2, 6-2).

Το ματς με αντίπαλο το Νο1 του κόσμου θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ο τελικός της διοργάνωσης, εάν δεν ήταν στην ίδια πλευρά του κυρίως ταμπλό.

Από τη στιγμή που ο Τσιτσιπάς βρήκε τα πατήματά του και ξεπέρασε με δυσκολία τα εμπόδια που του έβαλε ο Αυστριακός (νο118 στον κόσμο) στο πρώτο σετ (ξεκίνησε με μπρέικ στο σερβίς του Έλληνα) κι έφτασε στην κατάκτησή του, από κει και πέρα τα πάντα έγιναν πιο απλά.

Εν τέλει χρειάστηκε μόλις μία ώρα και 50 λεπτά για να «σφραγίσει» το «εισιτήριο» για τους «8» του κορυφαίου γκραν σλαμ και να επιστρέψει στους προημιτελικούς του τουρνουά μετά από δύο χρόνια.

Για τον Έλληνα τενίστα η σημερινή ήταν η 22η νίκη στη καριέρα του στο γαλλικό Οπεν (22-6), αλλά και 53η συνολικά σε γκραν σλαμ.