Τένις: «Λαίδη» του Γουίμπλεντον η Ριμπάκινα (βίντεο)

Στην πρώτη της συμμετοχή σε τελικό τουρνουά γκραν σλαμ η Ρωσίδα αθλήτρια, που από το 2018 αγωνίζεται με τα χρώματα του Καζακστάν, θριάμβευσε στο Λονδίνο νικώντας με 2-1 σετ την Τυνήσια Ονς Ζαμπέρ

09/07/2022 18:09

Σε κάθε περίπτωση στο Γουίμπλεντον θα γραφόταν ιστορία σήμερα κι αυτή που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή της ήταν η Έλενα Ριμπάκινα. Στην πρώτη της συμμετοχή σε τελικό major τουρνουά η τενίστρια από το Καζακστάν, που μέχρι το 2018 αγωνιζόταν με τα χρώματα της Ρωσίας, κατέκτησε το γκραν σλαμ του Λονδίνου νικώντας με 3-6, 6-2, 6-2 την Τυνήσια Ονς Ζαμπέρ, που απέτυχε να γίνει η πρώτη αραβικής καταγωγής τενίστρια που θα κατακτούσε το τουρνουά.

Με δύο μπρέικ στο πρώτο σετ στο σερβίς της Ριμπάκινα, η Ζαμπέρ ήταν κυρίαρχη και προηγήθηκε γρήγορα με 1-0 (6-3) δείχνοντας πιο αποφασισμένη από την αντίπαλό της.

Η απάντηση της Ριμπάκινα ήλθε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στο δεύτερο σετ. Κάνοντας πολύ νωρίς μπρέικ στο σερβίς της Ζαμπέρ πήρε το προβάδισμα (2-0) και λίγο αργότερα, αφού έσπασε ξανά το σερβίς της αντιπάλου της, έφτασε στην ισοφάριση με 6-2 (2-2).

Η Ριμπάκινα είχε βρει τα πατήματά της, κυνήγησε κάθε πόντο και παράλληλα κατάφερε να βγάλει εκτός ρυθμού την αντίπαλό της, η οποία έμοιαζε να τα έχει χαμένα. Με το... καλημέρα στο τρίτο σετ το Νο 23 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε μπρέικ στο σερβίς της Τυνήσιας και υπερασπιζόμενη το δικό της προηγήθηκε γρήγορα με 2-0.

Με νύχια και με δόντια η Ζαμπέρ έμενε στο ματς και είχε "χρυσή" ευκαιρία στο έκτο γκέιμ να ισοφαρίσει σε 3-3, καθώς προηγήθηκε με 40-0. Η Ριμπάκινα, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με πέντε συνεχόμενους πόντους κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να διατηρήσει το σοβαρό προβάδισμα που είχε αποκτήσει στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (4-2).

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά με το δεύτερο μπρέικ που έκανε στο σερβίς της Ζαμπέρ, προηγήθηκε με 5-2 φτάνοντας μία ανάσα από τη νίκη και τον τίτλο, που δεν άργησε να έλθει.