Τένις: Ήττα του Τσιτσιπά και αποκλεισμός από τον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν (βίντεο)

Ο Μεντβέντεφ επικράτησε με 3-1 σετ και θα αντιμετωπίσει τον Ναδάλ για τον τίτλο στη Μελβούρνη

28/01/2022 13:33

Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο φετινό Αυστραλιανό Όπεν. Ο Έλληνας τενίστας δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση απέναντι στη "Νέμεσή" του, Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος νίκησε με 7-6(5), 4-6, 6-4, 6-1 και πέρασε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον σπουδαίο Ράφα Ναδάλ διεκδικώντας τον πρώτο του τίτλο στη Μελβούρνη.

Ο Στέφανος, που πλέον μετράει τέσσερις ήττες σε πέντε ημιτελικούς γκραν σλαμ, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο σετ. Μέχρι να φτάσει η ώρα του τάι-μπρέικ είχε κερδίσει μόλις έναν πόντο σε σερβίς του Μεντβέντεφ, αλλά κατάφερε να προηγηθεί με 4-1. Ωστόσο, ο Ρώσος πέτυχε δύο μίνι μπρέικ και έφτασε στο 1-0.

Το ματς άνοιξε στο δεύτερο σετ, με τον Τσιτσιπά να πετυχαίνει δύο μπρέικ έναντι ενός του Μεντβέντεφ, τη στιγμή που ο Ρώσος είχε δέκα αβίαστα λάθη έναντι πέντε του Έλληνα, στατιστικό που έκανε τη διαφορά για το 1-1.

Το τρίτο σετ έμοιαζε περισσότερο με το πρώτο, καθώς κρίθηκε στη λεπτομέρεια και το μπρέικ που πέτυχε ο Μεντβέντεφ στο τελευταίο γκέιμ. Ψυχικά και σωματικά εξουθενωμένος ο Τσιτσιπάς, δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στο τέταρτο σετ.