Τένις: Είδε κι έπαθε για να προκριθεί ο Τσιτσιπάς (βίντεο)

Με ανατροπή στο τάι μπρέικ του τέταρτου σετ νίκησε με 3-1 τον Τσέχο Κόλαρ και πέρασε στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός

26/05/2022 23:21

Παρότι ακόμη δεν έχει βρει καλό ρυθμό και η απόδοσή του παρουσιάζει αρκετά σκαμπανεβάσματα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο Ρολάν Γκαρός και αυτή με αρκετά δύσκολο τρόπο επί του Τσέχου Ζντένεκ Κόλαρ με 6-3, 7-6(8), (3)6-7, 7-6(7) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του φημισμένου τουρνουά.

Το Σάββατο (28/5), ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον 23χρονο Σουηδό Μίκαελ Ίμερ, Νο 95 στον κόσμο, ο οποίος απέκλεισε νωρίτερα τον Ντάνιελ Έβανς με 6-3, 3-6, 6-2, 6-3.

Σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με τον Λορέντσο Μπουζέτι, όπου βρέθηκε να χάνει 2-0 και χρειάστηκε υπερπροσπάθεια στη συνέχεια για να φτάσει στην ανατατροπή, ο 23χρονος πρωταθλητής παρουσιάστηκε βελτιωμένος και πιο υποψιασμένος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Η εξέλιξη του ματς και τα μεγάλα χτυπήματα που έβρισκε ο 27χρονος Τσέχος εκνεύρισαν τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος έχασε τη ψυχραιμία του κι αυτό φάνηκε όταν έκανε το μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ του τέταρτου σετ και προηγήθηκε με 3-2. Στη συνέχεια δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το σερβίς του κι ενώ είχε την ευκαιρία για το 4-2, ο αντίπαλός του ισοφάρισε σε 3-3.

Όπως συνέβη και στα δύο προηγούμενα σετ, οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους κι έλυσαν ξανά τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ για τρίτη σερί φορά στο ματς. Ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και πίσω στο σκορ με 6-2, αλλά δεν το έβαλε κάτω και με πέντε συνεχόμενους πόντους δεν επέτρεψε στον Κόλαρ να ισοφαρίσει. Ο Τσέχος έκανε το 7-7, αλλά ο Τσιτσιπάς είχε το μομέντουμ κι έφτασε στη νίκη με 9-7.