Τάε κβον ντο: Πρώτη η Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων

Η χώρα μας κατέκτησε δέκα μετάλλια στη διοργάνωση του Βελιγραδίου

22/10/2023 10:22

Η πρωτιά του ελληνικού Ολυμπιακού τάε κβον ντο στη γενική κατάταξη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίδων-κορασίδων, με συνολικά 10 μετάλλια, ήταν το κερασάκι στην εξαιρετική παρουσία των νεαρών αθλητών μας στη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στο Βελιγράδι, όπου η χώρα μας πανηγύρισε την 1η θέση στα αγόρια, αλλά και την 3η θέση στα κορίτσια.

Στο φινάλε της διοργάνωσης, η Ελλάδα πανηγύρισε δύο χάλκινα μετάλλια αλλά και μια πέμπτη θέση με πρωταγωνιστές τους Χρήστο Μπακαλέξη, Ευθύμιο Μπακαλέξη και Βασιλική Αλεξανδρίδη, αντίστοιχα.

Ο απολογισμός ήταν δύο χρυσά, πέντε ασημένια, τρία χάλκινα μετάλλια αλλά και πέντε πέμπτες θέσεις. Πλέον, η Ελλάδα έφτασε τα 60 μετάλλια από το 2005, εννέα εκ των οποίων χρυσά.

Μπακαλέξης και Ηλιάδης βρέθηκαν για δεύτερη φορά στο βάθρο μιας μεγάλης διοργάνωσης. Ο Ηλιάδης, «ασημένιος» πρόσφατα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Σεράγεβο, κατέκτησε την τρίτη θέση στα -176cm, ενώ ο Μπακαλέξης, «ασημένιος» πέρσι στο ευρωπαϊκό παίδων της Μάλτας, κατετάγη τρίτος στο -172cm.

Ο Μπακαλέξης με τρεις νίκες έφτασε έως τα ημιτελικά. Επικράτησε κατά σειρά του Αζέρου Αλίγιεφ, του Αζίντοφ που αγωνίστηκε με την ETU και ήταν Νο 1 στο ταμπλό, και του Κροάτη Τεσκέρα. Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό, ηττήθηκε 21-19, 16-12 από τον Τούρκο Ντουζέλ καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση.

Ο Ηλιάδης, αφού πέρασε bye στον γύρο των «16», επικράτησε 2-1 του Ουκρανού Λοπότουν και με το ίδιο σκορ του Μολδαβού Ναβράτσιουκ. Στα ημιτελικά απέναντι στον Ισμαΐλοφ, που αγωνίστηκε με τη σημαία της ETU, ηττήθηκε με 2-1 ανεβαίνοντας έτσι στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών.

Ακόμη, η Αλεξανδρίδη στο -176cm με μια νίκη σε δύο αγώνες, κατετάγη 5η.

Αρχηγός αποστολής ήταν ο Ιωσήφ Μακρυνάκης, ενώ υπεύθυνοι προπονητές της εθνικής ομάδας ήταν οι Ανδρέας Αλιφραγκής, Αντώνιος Αντωνακόπουλος, Βασίλειος Χαραλαμπίδης, Κωνσταντίνος Ζηνέλης, Νικόλαος Τζανακάκης και Απόστολος Ιακωβάκης.