Super League: Ρεκόρ 41 χρόνων για τον Άρη

Η προηγούμενη φορά που οι κιτρινόμαυροι είχαν πετύχει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στις 19 Οκτωβρίου 1980

25/10/2021 12:09

Ο Άρης διέλυσε τον Παναιτωλικό με 5-1, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ισοφάρισε ένα ρεκόρ 41 χρόνων, αφού η προηγούμενη φορά που είχε σκοράρει τέσσερις φορές στο πρώτο μέρος ήταν το μακρινό 1980, κόντρα στον Απόλλωνα Αθηνών. Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της λίγκας.

"Μόλις ένα γκολ στα τρία πρώτα εντός έδρας παιχνίδια του είχε πετύχει ο Άρης, αλλά με τον Παναιτωλικό ήταν πολύ... βιαστικός και πέτυχε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, για να φτάσει τα πέντε στο παιχνίδι. Όσα γκολ είχε πετύχει και στα έξι προηγούμενα παιχνίδια του συνολικά!

Αυτό το πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Άρη το παραγωγικότερο μετά από 41 χρόνια στην Α' Εθνική/Super League. Και αυτό γιατί η προηγούμενη φορά που το κατάφερε ήταν στις 19 Οκτωβρίου 1980, όταν νικούσε τον Απόλλωνα με 6-1, έχοντας προηγηθεί 4-1 από το πρώτο ημίχρονο (1' σουτ Ζήνδρος, 5' κεφαλιά Μπαλλής, 17' σουτ Τσιριμώκος, 22' σουτ Ζήνδρος, 56' κεφαλιά Ζήνδρος, 89' σουτ Τσιριμώκος - 20' σουτ Κρητικόπουλος).

Συνολικά ο Άρης είχε πετύχει στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα γκολ άλλες πέντε φορές μεταξύ 1970 και 1980. Ποτέ δεν έχει πετύχει περισσότερα στο πρώτο ημίχρονο για την κατηγορία. Για όλες τις διοργανώσεις ωστόσο έχει βάλει πέντε γκολ στο πρώτο μισό αγώνα του, και μάλιστα εκτός έδρας. Στις 15 Μαΐου 2016, Έβρος Σουφλίου - Άρης 0-6 (0-5 ημίχρονο) για την Γ’ Εθνική".