Super League 1: Η Ξάνθη αποτελείωσε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (videos)

Σε βαθιά κρίση η Ένωση μετά την εντός έδρας ήττα με 2-1 στην πρεμιέρα - Μεγάλο διπλό του Βόλου στη Νέα Σμύρνη, ισοπαλία με θρίλερ στο Περιστέρι

25/08/2019 23:53

Πιθανότατα στον τελευταίο αγώνα του Μιγκέλ Καρντόσο στον πάγκο της ΑΕΚ, η Ξάνθη νίκησε με 2-1 την κάκιστη Ένωση στο ΟΑΚΑ, με τον κόσμο να ξεσπά σε αποδοκιμασίες.

Στο 34' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ζεράλδες και στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη "χτύπησε" δις μέσα σε 11 λεπτά. Στο 67' ο Αμορίμ πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Μπάρκα και άνοιξε το σκορ και στο 78' ο Μπαριέντος με πλασέ πέτυχε το 0-2. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ, ήταν να μειώσει σε 1-2 με σουτ του Ολιβέιρα στο 90'.

Μουνίθ κερνούσε, Μπέος έπινε στη Ν. Σμύρνη

Με τον πιο πειστικό τρόπο συστήθηκε ο Βόλος στον κόσμο της Super League 1. Οι Θεσσαλοί νίκησαν με 2-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, όπου επέστρεψε θριαμβευτής ο Αχιλλέας Μπέος.

Όλα τα λεφτά για τον Βόλο ήταν ο Μουνίθ, που σκόραρε στο 38’ και το 70’, για να μειώσει στο 93’ ο Αραμπούλι για τον Πανιώνιο, που πρέπει να υπενθυμίσουμε πως ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς.

Από μοιραίος, ωραίος ο Κρίστινσον στο Περιστέρι

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Ατρόμητου με την ΑΕΛ στο Περιστέρι, που είχε γκολ, VAR, χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Στο 18’ ο τερματοφύλακας Κρίστινσον υπέπεσε σε ολέθριο λάθος κάνοντας δώρο στον Νάτσο το γκολ για το 1-0, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μιλοσάβλιεβιτς ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 88’ ο διαιτητής Φωτιάς έκανε χρήση του VAR υποδεικνύοντας πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπάλλα στον Μανούσο, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ισλανδός γκολκίπερ της ΑΕΛ εξιλεώθηκε για το λάθος του στο γκολ αποκρούοντας τη μπάλα στην εκτέλεση του Ουμπίδες.