Στίβος: Χρυσός Ολυμπιονίκης με το εκπληκτικό τελευταίο άλμα ο Μίλτος Τεντόγλου (βίντεο)

Ο Γρεβενιώτης αθλητής "πέταξε" στα 8,41 μέτρα με την έκτη του προσπάθεια και κατέκτησε την κορυφή στο Τόκιο

02/08/2021 05:56

Ο Μίλτος Τεντόγλου χάρισε με ανεπανάληπτο τρόπο στην Ελλάδα το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Με άλμα στα 8,41 μέτρα στην τελευταία του προσπάθεια ο πρωταθλητής μας από τα Γρεβενά πήρε μία τεράστια νίκη, αφού μέχρι εκείνο το σημείο ήταν 4ος στη γενική κατάταξη.

Ο τελικός στο Ολυμπιακό Στάδιο της ιαπωνικής πρωτεύουσας ήταν θρίλερ, με τον Κουβανό Ετσεβαρία να κρατάει το χρυσό μέχρι την έκτη προσπάθεια, αν και ο ίδιος δεν έκανε τα τελευταία του άλματα λόγω προβλήματος στον δικέφαλο. Ο Ισπανός Κάθερες με επίδοση 8,18μ. στο τελευταίο του άλμα πέρασε στην τριάδα αφήνοντας τέταρτο τον Τεντόγλου, όμως ο 23χρονος Έλληνας αθλητής έβγαλε στο σκάμμα την προσωπικότητά του και "πετώντας" στα 8,41μ. χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, μετά από εκείνο του Στέφανου Ντούσκου στο απλό σκιφ της κωπηλασίας.

Στο πρώτο του άλμα ο Τεντόγλου είχε επίδοση 8,10μ., στο δεύτερο και το τρίτο ήταν άκυρος, στο τέταρτο είχε 8,11μ. και στο πέμπτο 8,15μ. μπαίνοντας στα μετάλλια και αφήνοντας τέταρτο τον Αμερικανό Χάρισον. Το άλμα του Κάθερες τον έστειλε προσωρινά στην τέταρτη θέση, πριν ο Τεντόγλου "καθαρίσει" τον τελικό με την ιστορική έκτη του προσπάθεια, εξασφαλίζοντας το χρυσό αφού παρότι είχε την ίδια επίδοση με τον Ετσεβαρία, το δεύτερο καλύτερο άλμα του ήταν στα 8,15μ., ενώ ο Κουβανός είχε φτάσει τα 8,09μ.