Στίβος: Αδιανόητη σκηνή στο Diamond League της Στοκχόλμης - Διαδηλωτές μπλόκαραν τον τερματισμό στα 400 μέτρα με εμπόδια (βίντεο)

Οι αθλητές κινδύνευσαν να τραυματιστούν όταν είδαν ξαφνικά μπροστά τους ένα απλωμένο πανό και τους ακτιβιστές καθισμένους στο ταρτάν

02/07/2023 23:17

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στην κούρσα των 400 μέτρων με εμπόδια, στο Diamond League της Στοκχόλμης. Ο τερματισμός των αθλητών έγινε υπό αντίξοες συνθήκες και μάλιστα κάποιοι εξ αυτών κινδύνευσαν να τραυματιστούν.

Υπαίτιοι γι' αυτό ήταν κάποιοι ακτιβιστές, που μετά την εκκίνηση πρόλαβαν να πάρουν θέση μπροστά στη γραμμή του τερματισμού και να απλώσουν πανό.

Οι δρομείς είδαν ξαφνικά τους διαδηλωτές και έκοψαν ρυθμό για να μη χτυπήσουν.

Ο τυχερός της υπόθεσης ήταν ο σούπερ σταρ του αγωνίσματος, ο Νορβηγός Κάρτσεν Βάρχολμ, ο οποίος έτρεξε στην εξωτερική διαδρομή και κατάφερε να τερματίσει κανονικά.