Σουηδία - Ελλάδα 2-0: Δόκτωρ Τζέκιλ και κύριος Χάιντ (βίντεο)

Η εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο Εθνική υπέπεσε σε σωρεία λαθών στο δεύτερο και η πρόκριση στο Μουντιάλ μοιάζει πια με απατηλό όνειρο

12/10/2021 23:39

Στη "Friends Arena" της Στοκχόλμης ουσιαστικά εξανεμίστηκαν οι ελληνικές ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ του Κατάρ. Η Εθνική φανέρωσε δύο πρόσωπα απέναντι στη Σουηδία, το δεύτερο ήταν το μοιραίο και η ήττα με 2-0 αφήνει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κυνηγάει μία ποδοσφαιρική ουτοπία για να τερματίσει δεύτερη στον όμιλό της και να πάει σε μπαράζ: εντός έδρας νίκες επί της Ισπανίας και του Κοσόβου και να μην κερδίσουν οι Ισπανοί στη Σουηδία.

Η εμφάνιση της Εθνικής στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως τέλεια, αν δεν έλειπε το γκολ. Η Ελλάδα είχε δοκάρι με Μασούρα και Παυλίδη και έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ανεβάσει ψηλά την άμυνά τους και δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν το ελληνικό πρέσινγκ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα των ομάδων στο δεύτερο μέρος. Οι Σουηδοί έπαψαν να παίζουν παθητικά και έφεραν το ματς στα μέτρα τους, αλλά για να το "καθαρίσουν" χρειάστηκαν δύο σοβαρά λάθη της ελληνικής άμυνας: το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μαυροπάνος για να ανοίξει το σκορ ο Φόρσμπεργκ στο 59' και η αδράνεια των διεθνών μας, που επέτρεψε στον Ισάκ να σκοράρει δέκα λεπτά αργότερα.

Ο Γερμανός διαιτητής Τομπίας Στίλερ απέβαλε στο 86' με δεύτερη κίτρινη τον Χατζηδιάκο και "κιτρίνισε" και τους Έκνταλ, Σβάνμπεργκ, Μαυροπάνο και Μπακασέτα.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελοφ, Κραφθ, Κλάεσον (82' Σβάνμπεργκ), Κρ. Όλσον, Έκνταλ (82' Καζίστ), Φόρσμπεργκ (87' Μ. Όλσον), Κουάισον (87' Γκιεκέρες), Ισάκ.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84' Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71' Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71' Τζόλης), Παυλίδης (75' Δουβίκας).