Σενεγάλη - Ολλανδία 0-2: Οι «τουλίπες» άνθισαν στο τελευταίο 15λεπτο (βίντεο)

Χάρη σε γκολ των Χάκπο (84') και Κλάασεν (99'), οι «οράνιε» πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Μουντιάλ

21/11/2022 20:02

Μπορεί οι πρωταθλητές Αφρικής Σενεγαλέζοι να πήγαν με ανεβασμένη ψυχολογία στο φετινό Μουντιάλ, μετά την κατάκτηση του πρώτου τίτλου στην ιστορία τους τον περασμένο Φεβρουάριο, αλλά οι Ολλανδοί είναι αυτοί που πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, επικρατώντας των «λιονταριών» με 2-0.

Έτσι, οι «οράνιε» διεύρυναν το αήττητο σερί τους που «τρέχουν» στα 16 τελευταία παιχνίδια, έχοντας γνωρίσει μόλις μία ήττα στα 23 τελευταία.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ολλανδία πίεσε αρκετά στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν βρήκε καλές τελικές, ενώ στην αντίπερα όχθη η Σενεγάλη άντεξε στον... εγκλωβισμό στην περιοχή της και τα κατάφερε περίφημα.

Ό,τι δεν μπόρεσαν να κάνουν οι «οράνιε» στο πρώτο ημίχρονο το έκαναν στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα: Το έναυσμα έδωσε στο 84’ ο Χάκπο, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Ντε Γιονγκ με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλάασεν πήρε το ριμπάουντ από το χαμηλό φαλτσαριστό σουτ του Ντεπάι, που απέκρουσε ο Μεντί, και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Εντουάρ Μεντί, Κουλιμπαλί, Σισέ, Ιντρίσα Γκέιγ, Ναμπαλί Μεντί, Κουγιατέ (74’ Γκέιγ), Ντιά, Ντιατά (74’ Τζάκσον), Σαρ, Σαμπαλί, Ντιαλό (62’ Γιάκομπιτς).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Μπερχάους (79’ Κοπμάινερς), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Χάκπο (94' ντε Ρον), Μπέρχβαϊν (79’ Κλάασεν), Γιάνσεν (62’ Ντεμπάι).