Πήρε και το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ η ασυναγώνιστη Μπάγερν (βίντεο)

Οι Βαυαροί νίκησαν στην παράταση τη Σεβίλλη με 2-1 παρουσία θεατών στη Βουδαπέστη

25/09/2020 00:32

Δεν έχει μείνει τρόπαιο να μην κάνει δικό της φέτος η Μπάγερν Μονάχου. Μετά το τρεμπλ στη σεζόν 2020-21, η γερμανική ομάδα κατέκτησε και το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ νικώντας με 2-1 την εξαιρετικά ανταγωνιστική Σεβίλλη.

Στην "Πούσκας Αρένα" της Βουδαπέστης διεξήχθη ευρωπαϊκό ματς παρουσία κόσμου, για την ακρίβεια 15.000 θεατών, μετά από σχεδόν έξι μήνες και το θέαμα αποζημίωσε το κοινό.

Οι Σεβιγιάνοι "χτύπησαν" πρώτη με τη... no look εκτέλεση πέναλτι του Οκάμπους στο 13', αλλά οι Βαυαροί ισοφάρισαν στο 34' μετά από τρομερό συνδυασμό των Μίλερ και Λεβαντόφσκι και το εύστοχο πλασέ του Γκορέτσκα.

Στο 52' ακυρώθηκε ως οφσάιντ με χρήση VAR το γκολ του Λεβαντόφσκι, ενώ ούτε το τέρμα του Σανέ μέτρησε στο 63', αφού ο "Λέβα" χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ κατά τη διάρκεια της φάσης.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στο 104' ο νεοεισελθών Χάβι Μαρτίνεθ ολοκλήρωσε με κεφαλιά την ανατροπή για την Μπάγερν. Το γκολ αποτελείωσε τη Σεβίλλη και η Μπάγερν κατέκτησε ακόμη έναν τίτλο.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Ερναντέζ (99' Χάβι Μαρτίνεθ), Ζίλε, Αλάμπα (112' Μπόατενγκ), Γκορέτσκα (99' Ντέιβις), Κίμιχ, Σανέ (71' Τολισό), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόβσκι.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Εσκουδέρο, Χορδάν (94' Βάθκεθ), Φερνάντο, Ράκιτιτς (56' Όλιβερ Τόρες), Σούσο (72' Γκούντελι), Ντε Γιονγκ (56' Ελ Νεσίρι), Οκάμπος.