ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-2: Είδε άσπρη μέρα στο Περιστέρι (βίντεο)

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος νίκησε υπό συνεχή χιονόπτωση και βρίσκεται σε ισοβαθμία στη δεύτερη θέση

15/02/2021 19:13

Με μία μεστή εμφάνιση στο Περιστέρι, όπου ο αγώνας διεξήχθη υπό χιονόπτωση, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον τυπικά γηπεδούχο ΠΑΣ Γιάννινα, άφησε πίσω του την γκέλα με τον Απόλλωνα Σμύρνης και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έστω και σε ισοβαθμία.

Η καλά οργανωμένη άμυνα των Ηπειρωτών προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο τον ΠΑΟΚ, που πάντως είχε καλές στιγμές, με σημείο αναφοράς το χαμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 21', όταν ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Με συνεχείς αλλαγές παιχνιδιού και φορτώνοντας την πλευρά του Τζόλη ο Δικέφαλος είχε ως κέρδη κάποια κόρνερ και τρεις ευκαιρίες ευκαιρία με τη σέντρα-σουτ του Ουάρντα στο 26', το σουτ του Σβαμπ στο 31' και το κοντινό πλασέ του Κρμέντσικ στις καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε στο 56' το γκολ που έψαχνε, με σκόρερ τον Ζίβκοβιτς, που με σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1. Η αλλαγή δεδομένων ανάγκασε τον ΠΑΣ Γιάννινα να ανοίξει τις γραμμές του, με σκοπό να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά για τον Δικέφαλο στο 62', όταν ο Σβαμπ αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Τζόλης και διαμόρφωσε το 0-2.

Ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τους Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλο, Τσιγγάρα και Βιεϊρίνια.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (63' Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Λιάσος (63' Κάστρο), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (63' Ελευθεριάδης), Μπρένερ (31' Μιλιντσεάνου), Παμλίδης (82' Λεό), Κρίζμαν.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο (67' Βαρέλα), Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Αντρ. Ζίβκοβιτς (86' Λάμπρου), Ουάρντα, Τζόλης (83' Καγκάβα), Κρμέντσικ (82' Σφιντέρσκι).