ΠΑΟΚ - Βόλος 3-1: Ήχησε καμπανάκι ενόψει ντέρμπι (βίντεο)

Παρά τη νίκη, ο Δικέφαλος προβλημάτισε με την απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο και ενώ την Τετάρτη ακολουθεί η εξ αναβολής αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα

10/01/2021 16:56

Αν ο ΠΑΟΚ παίξει την Τετάρτη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όπως σήμερα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Βόλο, τα πράγματα θα είναι εξαιρετικά δύσκολα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Η νίκη με 3-1 επί των Θεσσαλών είχε ως κέρδη τους τρεις βαθμούς και την αίσθηση επαφής με τα δίχτυα που έδωσε ο Κρμέντσικ.

Τα τεράστια κενά του ΠΑΟΚ, ειδικά στην ανασταλτική του λειτουργία, είχαν ως αποτέλεσμα το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου να κολακεύει τους γηπεδούχους. Ο Βόλος σκόραρε με τον Κιάκο στο 11', έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με Δουβίκα και Σάντος στο 16' και ισοφαρίστηκε με πέναλτι του Σβαμπ στο 29', μετά την απροσεξία του Ριένστρα, που χρησιμοποίησε το χέρι του εντός περιοχής, ενώ οι Θεσσαλοί απείλησαν και στο 40’ με το άστοχο σουτ του Περέα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Γκαρσία πέρασε στο ματς τους Βιεϊρίνια και Ελ Καντουρί αντί των Περέιρα και Εσίτι. Ο ΠΑΟΚ πίεσε πιο ψηλά και αφού γλίτωσε το εις βάρος του πέναλτι και την αποβολή του Βιεϊρίνια για χτύπημα στον Περέα εντός περιοχής στο 53', έφτασε στην ανατροπή με την κεφαλιά του Ίνγκασον στο 65', με τον Ισλανδό στόπερ να αξιοποιεί την πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Από κει και πέρα η κατάληξη του ματς ήταν θέμα διαχείρισης του σκορ από τον ΠΑΟΚ, που είχε καλές στιγμές με Κρμέντσικ, Τζόλη και Μουργκ, για να αυξήσει τελικά το προβάδισμα στο 90', με τον Κρμέντσικ να πετυχαίνει με πλασέ το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα.

Ο Λαρισαίος διαιτητής Θανάσης Τζήλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αντρ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Κλέιμαν, Κιάκο, Περέα και Δουβίκα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46' Βιεϊρίνια), Εσίτι (46' Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (85' Αουγκούστο), Τζόλης (78' Μουργκ), Σφιντέρσκι (67' Κρμέντσικ).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Σάντσες, Μήτογλου, Φεράρι, Γκρίλο (86' Ντεντάκης), Κιάκος (68' Μαρτίνες), Ριένστρα, Σάντος, Μπάρτολο, Περέα (64' Νίνης), Δουβίκας.