ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 5-0: Ήταν να μην μπει το πρώτο (βίντεο)

Αφού άνοιξε το σκορ στο 39', ο Δικέφαλος ξέσπασε εναντίον της ομάδας του Αγρινίου

31/01/2021 19:07

Υπόθεση ενός γκολ αποδείχθηκε η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναιτωλικό στο γήπεδο της Τούμπας. Για την ακρίβεια, ο απογοητευτικός στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου Δικέφαλος "λύθηκε" μετά το γκολ του Μουργκ στο 39' και πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο επιβλητικό 5-0. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπιασε στην τρίτη θέση τον Άρη παραμένοντας στο -1 από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Με εξαίρεση τη διπλή ευκαιρία των Αουγκούστο και Σφιντέρσκι στο 25', ο ΠΑΟΚ δεν είχε να επιδείξει κάτι μέχρι το όμορφο γκολ του Μουργκ, που όμως αποδείχθηκε αρκετό για να αποτελειώσει τον Παναιτωλικό. Στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν καιταιγιστικός σκοράροντας με την κεφαλιά του Σβαμπ στο 51', το σουτ του Τζόλη στο 57' και το πλασέ του Σφιντέρσκι στο 61'.

Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα δίνοντας την ευκαιρία στον Πάμπλο Γκαρσία να δώσει χρόνο συμμετοχής, μεταξύ άλλων, στους Λάμπρου, Νινούα και Τσιγγάρα, με τον Σφιντέρσκι να γράφει τον επίλογο του ματς στο 90ό λεπτό.

Ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τους Αουγκούστο, Περέιρα, Αγγ. Τσιγγάρα και Ντάλσιο.

ΠΑΟΚ: Z. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα, Αουγκούστο (46' Ελ Καντουρί), Σβαμπ (78' Θ. Τσιγγάρας), Αντρ. Ζίβκοβιτς (66' Ουάρντα), Μουργκ (78' Νινούα), Τζόλης (66' Λάμπρου), Σφιντέρσκι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Τζανακάκης, Μαλής, Τσότσαλιτς, Περέιρα, Aγγ. Τσιγγάρας, Αρσούρα (62' Μάζουρεκ), Ταχάρ (62' Λιάβας), Μπαρμπόσα (67' Μανθάτης), Αριγίμπι, Ντίας (66' Βέργος).