ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 3-1: Ανατροπή σε... υψηλή ανάλυση (βίντεο)

Με το πρώτο γκολ του Τζόλη στη Super League, το πέναλτι του Άκπομ, αμφότερα μετά από χρήση VAR και τον Καντουρί να γράφει τον επίλογο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε και τον κακό της εαυτό

20/06/2020 22:32

Φωτ. ΙΝΤΙΜΕ

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ με το 3-1 επί του ΟΦΗ στην Τούμπα ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ, αλλά η κακή εμφάνιση του Δικέφαλου χτύπησε ξανά καμπανάκι ενόψει της ρεβάνς κυπέλλου με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά.

Στο πρώτο ημίχρονο και υπό το βλέμμα του Όλαφ Ρέμπε, τίποτε δεν λειτούργησε καλά για τον ΠΑΟΚ. Με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο, όπου κατέγραψε το δοκάρι του Καντουρί (40’) και το άστοχο σουτ του Άκπομ (45’), ο Δικέφαλος ήταν παντελώς ακίνδυνος δημιουργικά. Παράλληλα, δεν βρήκε λύση στο πρόβλημα του καλού πάσινγκ γκέιμ του ΟΦΗ, με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να κρατήσουν πολύ εύκολα το 0-0 ως την ανάπαυλα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο 49’, όταν από την ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Στάικου, ο Νέιρα έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα, που νωρίτερα στο πρώτο ημίχρονο είχε αλλάξει θέσεις τους Μπίσεσβαρ και Λάμπρου, προχώρησε στην πρώτη (και διπλή) αλλαγή στο 55’, με τους Τζιόλη και Σφιντέρσκι να αντικαθιστούν Μπίσεσβαρ και Λάμπρου. Ο Πολωνός πήρε θέση δίπλα στον Άκπομ στο 4-4-2, ο Τζόλης έπαιξε δεξιά και ο Λημνιός μετατοπίστηκε αριστερά.

Ο 18χρονος φορ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για τον ΠΑΟΚ στο 58’. Ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας Κ-19 πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα σκοράροντας στην κίνηση μετά τη σέντρα του Τζιόλη, με το τέρμα να μετράει κατόπιν χρήσης του VAR.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο, ο Φερέιρα έριξε στη μάχη Στοχ, Μαουρίτσιο και Ροντρίγκο και αφού χάθηκαν ευκαιρίες με τον Σφιντέρσκι στο 72’ και τον Μαουρίτσιο στο 86’, ήλθε η φάση που «στιγμάτισε» το ματς στο 87’, όταν ο Νάστος κράτησε εντός περιοχής τον Άκπομ. Το πέναλτι υποδείχθηκε με χρήση VAR και ο Άγγλος ευστόχησε από τη λευκή βούλα για το 2-1.

Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καντουρί διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με κοντινό πλασέ, μετά την απόκρουση του Ουάιλι σε σουτ του Σφιντέρσκι.

Ο διαιτητής Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τζόλη, Καντουρί, Ζοάο Βίκτορ, Μπράουν, Νάστο και Νέιρα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (77’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (77’ Μαουρίτσιο), Καντουρί, Λημνιός (69’ Στοχ), Λάμπρου (55’ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (55’ Τζόλης), Άκπομ.

ΟΦΗ: Γουάιλι, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (63’ Δεληγιαννίδης), Στάικος (83’ Νοικοκυράκης), Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα (95’ Μάνος), Βαζ (63’ Ναμπί), Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.