ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 3-0: Είχε μόνο αρχή και τέλος (βίντεο)

Ο Δικέφαλος δεν ήταν καλός, αλλά πήρε το πρώτο τρίποντο μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες

04/10/2020 20:10

Σε έναν αγώνα που διεξήχθη σε βαρύ κλίμα λόγω της επετείου των 21 ετών από την αποφράδα ημέρα που έξι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ "χάθηκαν" στα Τέμπη, ο Δικέφαλος δεν έπεισε με την απόδοσή του, αλλά τη δουλειά του την έκανε. Με το 3-0 επί του ΟΦΗ, στην επιστροφή του Λέο Μάτος στη δράση, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, παρά το ευρύ σκορ, η εμφάνιση με την οποία συνοδεύτηκε το τρίποντο, ήταν επιεικώς προβληματική.

Το ματς απέκτησε ρυθμό στα πρώτα του λεπτά και μόλις στο 4’ ο Μάτος είχε δοκάρι, ενώ στο 8’ ήταν αυτός που ξεκίνησε τη φάση για το γκολ του Ελ Καντουρί, στο οποίο συμμετείχαν επίσης ο Ζίβκοβιτς και ο Σβαμπ.

Το γκολ του ΠΑΟΚ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, με τον ΟΦΗ να κρατάει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και τον Δικέφαλο να ψάχνει το λάθος του αντιπάλου, για να εκμεταλλευτεί κενούς χώρους. Οι μοναδικές καλές φάσεις μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτές του 34’ και του 36’, όταν ο Βάτερμαν νίκησε τον Σβαμπ και ο Ναμπί σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με μακρινό σουτ, αντίστοιχα.

Ο ΟΦΗ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να διατηρήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων. Όμως, όσο περνούσε η ώρα οι Κρητικοί γίνονταν ακόμη πιο πιεστικοί και χρειάστηκαν κάποιες επεμβάσεις του Ζίβκοβιτς, για να μη γίνει η ζημιά για τον ΠΑΟΚ.

Λίγο πριν το τέλος, στο 89’, ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" το ματς με την καρφωτή κεφαλιά του Σφιντέρσκι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζόλης σημάδεψε το δοκάρι και στο αμέσως επόμενο ο Σφιντέρσκι είδε τον Βάτερμαν εκτός εστίας και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο διαιτητής Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ελ Καντουρί, Ίνγκασον, Μεγιάδο, Σελίμοβιτς, Νέιρα και Διαμαντή.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (73’ Λύρατζης), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (73’ Τζόλης), Ζίβκοβιτς (86’ Εσίτι), Τσόλακ (81’ Σφιντέρσκι).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Μαρινάκης (72’ Λυμπεράκης), Κοροβέσης (72’ Γιάννου), Ουές, Ναμπί, Μεγιάδο (85’ Σολίς), Νέιρα, Στάικος (46’ Στούρτζεον), Σαρδινέρο.