ΠΑΟΚ: Ξεμούδιασμα με φιλική τεσσάρα επί της Γκόου Αχέντ Ιγκλς (βίντεο, φωτ.)

Δύο ενδεκάδες δοκίμασε ο Λουτσέσκου στο πρώτο ματς επί ολλανδικού εδάφος - Γκολ στην παρθενική του συμμετοχή ο Ρικάρντο

29/06/2022 21:55

Το πρώτο φιλικό του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους πήγε, πάνω-κάτω, όπως θα περίμενε κανείς. Οι ποδοσφαιριστές του Ράζβαν Λουτσέσκου προσπάθησαν (και πέτυχαν) να βρουν τα πατήματά τους και νίκησαν με 4-0 την ολλανδική Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο Τέρβολντε.

Στο αρχικό σχήμα του ΠΑΟΚ συμπεριλήφθηκαν και οι "νέοι" Κάργας, Ράφα Σοάρες, Ντάντας και Κουαλιάτα και όπως ήταν αναμενόμενο, ο Δικέφαλος δεν είχε ρυθμό στο ξεκίνημα του ματς, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι κινδύνευσε από τους Ολλανδούς.

Αντιθέτως, ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα, με τον Ολιβέιρα να στοπάρει με το στήθος και να πλασάρει σωστά στο 30'.

Ο Λουτσέσκου παρέταξε διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ρικάρντο να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να ανοίγει λογαριασμό με κεφαλιά στο 63', γκολ που διαμόρφωσε το 3-0, αφού νωρίτερα, στο 47', ο Μπάκερ είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 73' ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-0 με τον Κωνσταντέλια να πραγματοποιεί ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, σε μία φάση όπου είχε συμμετοχή και ο Σβαμπ.

Λίγο πριν το τέλος, στο 83', ο Λύρατζης αποχώρησε για προληπτικούς λόγους.

Τα επόμενα φιλικά της ομάδας της Θεσσαλονίκης έχουν προγραμματιστεί με αντιπάλους τη Χρόνινχεν (2/7), την Άλκμααρ (6/7) και τη Σταντάρ Λιέγης (9/7).

Οι ενδεκάδες του ΠΑΟΚ:

Α' ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Αουγκούστο, Φιλίπε Σοάρες, Λάμπρου, Κουαλιάτα, Ολιβέιρα.

Β' ημίχρονο: Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Καντουρί, Κωνσταντέλιας, Ρικάρντο, Τσόλακ.