ΠΑΟΚ - Κρασνοντάρ 1-2: Όνειρο ήταν και πάει (βίντεο)

Κακός ο Δικέφαλος, πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία και θα περιοριστεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

30/09/2020 23:51

Νίκος Παππάς

Για ακόμη μία φορά η συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε όνειρο για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο γήπεδο της Τούμπας, έχασε ξανά με 2-1 από την Κρασνοντάρ και θα περιοριστεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε παιχνίδι αναμονής, αφού καμία δεν ρίσκαρε. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με κυκλοφορία της μπάλας και μετά το πρώτο εικοσάλεπτ άφησε τους Ρώσους να βγουν από την περιοχής τους και προσπάθησε με διαρκές πρέσινγκ να κλέψει μπάλα και να βγάλκει φάσεις στην κόντρα. Είχε τις ευκαιρίες του με Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί και Κρέσπο, την ώρα που η Κρασνοντάρ είχε επιλέξει να αμύνεται στον άξονα και στη δεξιά της πτέρυγα, ενώ στο άλλο μισό του γηπέδου ο Μπεργκ μετά βίας έτρεχε και οι Καμπελά και Πετρόφ ήταν οι μόνες πηγές κινδύνου.

Μετά το άγονο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να ανεβάσει στροφές και να πάρει ρίσκα, ειδικά από το 58’ και μετά, όταν με την είσοδο των νεομεταγραφέντων Τσόλακ και Ουαγκέ ο Δικέφαλος έδειξε διατεθειμένος να τα παίξει όλα για όλα.

Του έλειψαν, όμως, οι φάσεις και τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στο 73’, όταν ο Σμόλινκοφ γύρισε την μπάλα από αριστερά και ο Μιχαηλίδης άθελά του σκόραρε εις βάρος της ομάδας του.

Το δίλεπτο 77’-78’ ήταν αυτό που έκρινε οριστικά την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε γρήγορα στο ματς με την κεφαλιά του Ελ Καντουρί μετά την εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι επέτρεψαν στον Βιλένα να σουτάρει και να στείλει την μπάλα στο δοκάρι και στον Καμπελά να σκοράρει ανενόχλητος προ κενής εστίας στην επαναφορά.

Το γκολ του Γάλλου αποτελείωσε τον ΠΑΟΚ, που πλέον χρειαζόταν τρία γκολ, αλλά δεν είχε τις ψυχικές δυνάμεις για να διεκδικήσει τις ελάχιστες πιθανότητές του.

Ο Ιταλός διαιτητής Ντανιέλε Ορσάτο έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ίνγκασον, Πέλκα, Κάιο και Βιλένα.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο (58’ Ουαγκέ), Ίνγκασον, Βαρέλα (76’ Σφιντέρσκι), Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (58’ Τσόλακ), Τζόλης, Αντρ. Ζίβκοβιτς.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοφ, Κάιο, Μαρτίνοβιτς, Ραμίρες, Πετρόφ, Γκαζίνσκι (83’ Καμπόλοφ), Ούτκιν (58’ Σμόλινκοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά (85’ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ.