ΠΑΟΚ - Γρανάδα 0-0: Βγήκε η αγγαρεία, στροφή στο πρωτάθλημα (βίντεο)

"Άγευστη" η αυλαία της παρουσίας του Δικέφαλου στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ

10/12/2020 21:53

Νίκος Παππάς

Το ματς του ΠΑΟΚ με τη Γρανάδα για την 6η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ έμοιαζε με τυπική υποχρέωση και κάπως έτσι το διαχειρίστηκαν οι δύο ομάδες στην Τούμπα. Το τελικό 0-0 αποτέλεσε τον επίλογο της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ οι Ισπανοί προκρίθηκαν ως δεύτεροι από το γκρουπ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε ροτέισον δίνοντας, μεταξύ άλλων, στον Κούτσια την ευκαιρία να γίνει ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίζεται με τον ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκό ματς και η αλήθεια είναι πως το μυαλό όλων βρισκόταν περισσότερο στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Άρη, που θα διεξαχθεί την Κυριακή.

Η Γρανάδα, που θεωρητικά έψαχνε το διπλό, για να τερματίσει στην κορυφή του 5ου ομίλου, είχε περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πασχαλάκη να επεμβαίνει σε τετ-α-τετ με τον Πουέρτας στο 13’ και τον Ίνγκασον να βάζει σωτήρια προβολή στον Μολίνα στο 22’, όμως η καλύτερη στιγμή ήταν για τον ΠΑΟΚ, που είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βαρέλα στο 44’.

Ο Μουργκ απείλησε με σουτ στο 53’ αναγκάζοντας τον Μπανακλότσε να αποκρούσει σε κόρνερ, ενώ χρειάστηκε να περάσουν 30 λεπτά για την επόμενη αξιοσημείωτη φάση, με τον Σφιντέρσκι να αστοχεί στο 83’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα, αλλά δεν έφτασαν σε γκολ, με τον ΠΑΟΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 93’, όταν Σφιντέρσκι και Κρέσπο μπερδεύτηκαν στην αντεπίθεση και το πλασέ του Πολωνού πέρασε άουτ.

Ο Σκωτσέζος διαιτητής Τζον Μπίτον έδειξε κίτρινη κάρτα στους Εσίτι, Τσόλακ, Κρέσπο, Σάντσες, Πέρεθ και Ματσίς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης (63’ Ουαγκέ), Ίνγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Εσίτι (63’ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί, Μουργκ, Τζόλης (46’ Ζ. Ζίβκοβιτς), Κούτσιας (46’ Τσιγγάρας), Τσόλακ (81’ Σφιντέρσκι).

ΓΡΑΝΑΔΑ: Μπανακλότσε, Φουλκιέ, Πέρες, Μαρτίνεθ, Σάντσεθ (66’ Νέβα), Κένεντι (66’ Σουάρες), Μίγια (75’ Γκοναλόνς), Ετέκι (85’ Σολδάδο), Σόρο (75’ Ματσίς), Πουέρτας, Μολίνα.