ΠΑΟΚ - Ελσίνκι 4-2: Στην Τούμπα γράφτηκε ιστορία (βίντεο)

Ο Δικέφαλος αποχαιρέτησε για δύο μήνες το κοινό του με όμορφο ποδόσφαιρο και ρεκόρ συγκομιδής βαθμών ελληνικής ομάδας σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης

14/12/2023 21:40

Καλύτερο αντίο στους φιλάθλους του, έστω και για δύο μήνες, δεν θα μπορούσε να πει ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου κινητοποιήθηκε από το ένα και μοναδικό κίνητρό της, νίκησε με 4-2 την Ελσίνκι στην Τούμπα και έγραψε ιστορία, αφού φτάνοντας στους 16 βαθμούς έγινε ο ελληνικός σύλλογος με τον καλύτερο απολογισμό σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης, έχοντας μάλιστα συμπληρώσει 13 ματς αήττητος.

Κυρίως, όμως, ο ΠΑΟΚ έδειξε να μην κάνει ούτε βήμα πίσω στις αρχές του παιχνιδιού του, που τον έχουν καταστήσει ως την πιο φορμαρισμένη ελληνική ομάδα αυτήν την περίοδο. Και όταν έλθει η ώρα για τη νοκ άουτ φάση του Europa Conference League, ο Δικέφαλος θα ριχτεί στη μάχη με την αίσθηση ότι μπορεί να βάλει κάτω οποιονδήποτε αντίπαλο, όποιες συνθήκες κι αν έχουν διαμορφωθεί στον εκάστοτε αγώνα.

Λίγο η χαλάρωση, λίγο η κακιά στιγμή και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6', όταν οι Φινλανδοί έφυγαν στην αντεπίθεση και άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Ραντούλοβιτς δίνοντας στον Δικέφαλο την ευκαιρία να τεστάρει τον ψυχισμό του.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ δεν ήταν άμεση, αφού με εξαίρεση το εξ επαφής δοκάρι του Μιχαηλίδη στο 14', οι γηπεδούχοι έβλεπαν τους Ντεσπόντοφ, Τάισον και Οζντόεφ να αργούν να μπουν στο κλίμα του αγώνα. Ωστόσο, από το μισάωρο και μετά οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, έχασαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Κωνσταντέλια στο 33' και ισοφάρισαν με το δυνατό σουτ του Οζντόεφ στο 37'.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, η Ελσίνκι έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Κέσκινεν, για να ξαναπάρει το προβάδισμα.

Όταν οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, εμφανίστηκε ένας διαφορετικός, σαρωτικός ΠΑΟΚ. Μέχρι το 53' το σκορ ήταν 3-1, με το σουτ του Κωνσταντέλια στο 47' και την προσπάθεια του Μιχαηλίδη έξι λεπτά αργότερα, φάση στην οποία η UEFA χρέωσε αυτογκόλ στον Τόιβιο.

Ο Τόμας στο 56' και ο Κεντζιόρα στο 67' έχασαν ευκαιρίες για τέταρτο γκολ, η Ελσίνκι είχε καλή στιγμή με τον Ολισάνια στο 71' και στο 85' ο Μουργκ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σκοράροντας με πλασέ για το 4-1.

Η Ελσίνκι σκόραρε ξανά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χετεμάι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χωρίς τελικά να αποφύγει την τελευταία θέση του ομίλου.

Ο Γεωργιανός διαιτητής Γκιόργκι Κρουασβίλι έδειξε κίτρινη κάρτα στους Εκόνγκ και Χόστικα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (71' Βιεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (71' Μπαμπά), Μεϊτέ, Οζντόεφ (71' Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας (75' Μουργκ), Τάισον, Τόμας (80' Τζίμας).

ΕΛΣΙΝΚΙ: Μάενπαα, Τόιβιο, Ντα Γκράτσα, Χαμαλάινεν, Σόιρι, Κανελλόπουλος (66' Κουασιβί-Μπενισάν), Λίνγκμαν (80' Πάανανεν), Κέσκινεν (66' Όλιλα), Χόστικα (66' Χετεμάι), Μπαντέ, Ραντούλοβιτς (66' Ολισάνια).