ΠΑΟΚ: Διπλό και ντεμπούτο Καγκάβα στη Λάρισα (βίντεο)

Η πρώτη συμμετοχή του Ιάπωνα έκλεψε την παράσταση στο 2-1 του Δικέφαλου επί της ΑΕΛ για το κύπελλο

03/02/2021 21:22

Ο ΠΑΟΚ πήγε στη Λάρισα απλά για να ολοκληρώσει τη διαδικασία των αγώνων κυπέλλου με την ΑΕΛ και το έκανε πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη με 2-1 στο Αλκαζάρ. Η πρώτη συμμετοχή του Σίντζι Καγκάβα με τη φανέλα του Δικέφαλου προσέδωσε λίγο περισσότερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στη θεσσαλική πόλη.

Ο Ιάπωνας σούπερ σταρ ήταν δραστήριος και έδειξε ψήγματα του ταλέντου του, όμως θα χρειαστεί χρόνο, για να γνωρίσει καλύτερα τους συμπαίκτες του και τα νέα του ποδοσφαιρικά κατατόπια.

Κατά τα άλλα, ο ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, πιέστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους, όμως τα γκολ των Τσιγγάρα (19') και Κρμέντσικ (29') βοήθησαν την ομάδα να βρει τα πατήματά της. Η ΑΕΛ σκόραρε κι αυτή στο πρώτο ημίχρονο (39') με αυτογκόλ του Περέιρα, ενώ πριν την είσοδο του Καγκάβα, ο ΠΑΟΚ είχε δύο δοκάρια με τον Λάμπρου στο 16' και το 55'. Το... κακό παραλίγο να τριτώσει με τον Κούτσια στο 82', όμως ο επιθετικός του ΠΑΟΚ είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ, κάτι που συνέβη και με γκολ του Βρακά, που ακυρώθηκε στο 88'.

Ο διαιτητής Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τους Γκοτζαμανίδη, Γλυνό και Τσιγγάρα.

ΑΕΛ: Νάγκι, Γιακιμόφσκι (83' Μαϊδανός), Μαξιμένκο, Γκοτζαμανίδης, Γκράουρ (66' Γλυνός), Ηλιάδης, Καρανίκας, Τρούγιτς (62' Νούνιτς), Μπεν Χατίρα (62' Χουσίνο), Πινακάς, Μουκαντζό (62' Μιλοσάβλιεβιτς).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Κρέσπο, Μιχαηλίδης, Περέιρα (46' Ροντρίγκο), Τσιγγάρας, Νινούα, Ουάρντα (63' Καγκάβα), Μουργκ (46' Αντρ. Ζίβκοβιτς), Λάμπρου (79' Βρακάς), Κρμέντσικ (63' Κούτσιας).