ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 0-1: Είχε το μυαλό στο ΟΑΚΑ (βίντεο)

Με αρκετές "ρεζέρβες" στη βασική ενδεκάδα ο Δικέφαλος ολοκλήρωσε με ήττα το πρωτάθλημα

16/05/2021 21:25

Το φινάλε της Super League έμοιαζε για τον ΠΑΟΚ σαν μία υποχρέωση που έπρεπε να βγει, πριν το ματς της χρονιάς. Ο Δικέφαλος έχασε με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα έχοντας στο μυαλό του τον τελικό κυπέλλου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό και με τον Πάμπλο Γκαρσία να επιλέγει διαφορετική διαχείριση της κατάστασης σε σχέση με τον Πέντρο Μαρτίνς. Την ώρα που ο Πορτογάλος ξεκινούσε αρκετούς βασικούς στο ματς με τον Παναθηναϊκό, ο Ουρουγουανός επέλεγε να ξεκουράσει τους περισσότερους πρωτοκλασάτους ποδοσφαιριστές του.

Όλο το ματς ήταν η φάση του γκολ του Αστέρα, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Γκόμες από τον Σβαμπ στο 26'. Ο Αργεντινός νικήθηκε από τον Πασχαλάκη, αλλά από το VAR φάνηκε ότι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε μετακινηθεί από τη γραμμή, με αποτέλεσμα να διαταχθεί επανάληψη. Ο Γκόμες δεν λάθεψε για δεύτερη φορά και "έγραψε" το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκαρσία έριξε στη μάχη κάποιους λογιζόμενους ως βασικούς, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να φτάσει σε πολλές φάσεις.

Ο διαιτητής Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ουάρντα, Καστάνιο και Άλβαρες.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα (64' Ροντρίγκο), Μιχάι (46' Κρέσπο), Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Περέιρα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (64' Νινούα), Κωνσταντέλιας (46' Ουάρντα), Τζόλης, Σφιντέρσκι (63' Κρμέντσικ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Γκαρσία, Τασουλής, Καστάνιο, Σουάρεθ, Μπελόκ (93' Χριστόπουλος), Βαλιέντε, Γκόμες (46' Κανελλόπουλος), Σίτο (61' ΆΛβαρες), Αλί Μπαμπά (46' Κώτσιρας), Τζίμας (93' Καρδάρης).