ΠΑΟΚ - Άρης 0-0: Η σεζόν τελείωσε με αγγαρεία

Διεκπεραίωση από τις δύο ομάδες στο γήπεδο της Τούμπας

19/07/2020 21:57

Σε ένα ντέρμπι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, ΠΑΟΚ και Άρης έμειναν στο 0-0 στο γήπεδο της Τούμπας, για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ. Ο Δικέφαλος εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ οι κιτρινόμαυροι στρέφουν την προσοχή τους στα σοβαρά προβλήματα που έχει προκαλέσει το ban από τη ΦΙΦΑ.

Η έλλειψη κινήτρου και για τους δύο ήταν φανερή στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να υπερτερεί σε λύσεις, μιας και ο Άρης δεν είχε εναλλακτικές από τον πάγκο. Έτσι, με εξαίρεση το σουτ του Μπίσεσβαρ στο δοκάρι στο 3’ και τη διπλή χαμένη ευκαιρία 34’, όταν ο Κουέστα νίκησε σε τετ-α-τετ τον Τζιόλη και πάνω στη γραμμή ο Σόουζα εξουδετέρωσε το σουτ του επερχόμενου Ελ Καντουρί, το πρώτο ημίχρονο ήταν επιεικώς μέτριο.

Η πρώτη απειλή από τον Άρη ήλθε στο 62’ με την εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, που ανάγκασε τον Πασχαλάκη να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ έδειξε να αφυπνίζεται, άρχισε να σφίγγει τον κλοιό και μετά το 70’ γέμισε ακόμη περισσότερο την αντίπαλη περιοχή με την είσοδο του Άκπομ αντί του Μπίσεσβαρ. Ωστόσο, γκολ δεν σημειώθηκε.

Ο Γάλλος διαιτητής Κλεμέν Τουρπέν απέβαλε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας κόκκινη τον Βιεϊρίνια για χτύπημα στον Μαντσίνι και έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι, Ματίγια, Σόουζα και Μαντσίνι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχάι (78’ Στοχ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο (78’ Βιεϊρίνια), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (71’ Εσίτι), Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (71’ Άκπομ), Τζόλης (64’ Λημνιός), Σφιντέρσκι.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Σόουζα, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα, Μαντσίνι, Μαρτίνες, Διαμαντόπουλος (96' Τσαγκαλίδης).