ΠΑΟΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-2: Έπαιξε με την τύχη του και το πλήρωσε (βίντεο)

Ο απογοητευτικός Δικέφαλος "πέταξε" δύο βαθμούς σε ένα θεωρητικά εύκολο ματς

07/02/2021 17:02

Όταν ο ΠΑΟΚ φτάνει στο σημείο να γλιτώνει στο 88’ την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Σμύρνης, αντιλαμβάνεται κανείς πως η ομάδα δεν βρίσκεται σε καθόλου καλό «φεγγάρι». Ο Δικέφαλος έμεινε στο 2-2 σε ένα ματς, που στην οικονομία του πρωταθλήματος μπορεί να του προκαλέσει μεγάλη ζημιά.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε απέναντί του μία ομάδα καλά διαβασμένη, που φρόντισε να κλείσει καλά τα άκρα, απ’ όπου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις. Την ίδια ώρα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επέλεξε να παίξει ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες, κάτι που βοήθησε να ανεβεί από νωρίς ο ρυθμός του ματς. Τελικά, στην πρώτη του πραγματικά καλή φάση ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα με το ωραίο γυριστό σουτ του Ουάρντα στο 29’, ενώ στο 43’ ο Βέρχουλστ στέρησε από τον Βιεϊρίνια το γκολ.

Ο Απόλλων ανέβηκε μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και φάνηκε ξεκάθαρα η απουσία ενός καλού αμυντικού χαφ από τον ΠΑΟΚ. Έτσι, στο 50’ ο Ιωαννίδης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ελ Καντουρί και ο Φωτιάς χρειάστηκε το VAR για να υποδείξει πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Τσαμπούρης για το 1-1.

Καγκάβα και Σφιντέρσκι αντί Τζόλη και Κρμέντσικ ήταν η πρώτη αντίδραση του Γκαρσία, που είδε την ομάδα του να ασκεί πίεση, αλλά να είναι ανεπαρκής (και) στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα ο Φερνάντεθ να διαμορφώνει το 1-2 στο 81’.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να σώσει ό,τι σωζόταν και στο 88’έφτασε στην ισοφάρισε με την προβολή του Ίνγκασον στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ισλανδό να φτάνει τα πέντε γκολ φέτος. Στα λεπτά που απέμειναν, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με το χρόνο πέφτοντας συνεχώς κάτω και ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε.

Ο διαιτητής Βασίλης Φωτιάς (Πάλλας) «κιτρίνισε» τους Ίνγκασον και Τσαμπούρη.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα, Ελ Καντουρί (85’ Λάμπρου), Σβαμπ, Μουργκ (73’ Αντρ. Ζίβκοβιτς), Ουάρντα, Τζόλης (62’ Καγκάβα), Κρμέντσικ (62’ Σφιντέρσκι).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς (65’ Χουχούμης), Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Τσαμπούρης, Σλίβκα, Μπεντινέλι (76’ Κιτοκό), Κολ (88’ Βιτλής), Κάλισιρ, Ιωαννίδης, Ντάουντα (65’ Φερνάντεθ).