ΠΑΟΚ - Αϊντχόφεν 4-1: "Καταιγίδα" 20 λεπτών (βίντεο)

Τρομερός στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος, αύξησε πάρα πολύ τις ελπίδες του για πρόκριση στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ

05/11/2020 21:48

Νίκος Παππάς

Όταν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια χάνοντας με 1-0 από την Αϊντχόφεν στην Τούμπα, τίποτε δεν προδιέθετε γι’ αυτό που ακολουθούσε. Οι αλλαγές του Πάμπλο Γκαρσία στην ανάπαυλα σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Δικέφαλος μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο με το... μαχαίρι στα δόντια, έφεραν το 4-1 επί των Ολλανδών για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ πέρασε δεύτερος στον όμιλό του με 5 βαθμούς, πίσω από τη Γρανάδα (7β.) και μπροστά από την αποψινή του αντίπαλο (3β.).

Ο Γκαρσία επέλεξε διάταξη 4-3-3 για την ομάδα του, που δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στη δημιουργία φάσεων, με αποτέλεσμα η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή να έλθει στο 44’ με τον συνδυασμό των Ζίβκοβιτς και Σβαμπ, αλλά ο Μπίσεσβαρ δεν πρόλαβε καν να κάνει τελική προσπάθεια. Νωρίτερα είχε γίνει η ζημιά για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Σβαμπ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Μάλεν και ο Ζάχαβι σκόραρε στο 20’ από το σημείο του πέναλτι. Μάλιστα, στο 41’ απείλησε ξανά ο Ζάχαβι, αλλά ο Ζίβκοβιτς επενέβη στο τετ-α-τετ με τον ποδοσφαιριστή της PSV.

Με τον Γκαρσία να αντικαθιστά τους Μπίσεσβαρ και Τσόλακ με τους Τζόλη και Σφιντέρσκι, αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 47’ ο Σβαμπ έβαλε την προβολή σε σουτ του Ζίβκοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ήταν απλά η αρχή ενός εκρηκτικού εικοσάλεπτου, καθώς μέχρι το 65’ το σκορ ήταν 4-1, που διαμορφώθηκε με τα εξαιρετικά σουτ των Ζίβκοβιτς (56’ και 65’) και Τζόλη (59’).

Ο ΠΑΟΚ έπιασε την Αϊντχόφεν... από τα μούτρα, την πίεσε ψηλά και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Ολλανδών, για να φτάσει όχι απλά στη νίκη, αλλά σε έναν θρίαμβο, το εύρος του οποίου μπορεί να του χρησιμεύσει σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Πολωνός διαιτητής Ντάνιελ Στεφάνσκι «κιτρίνισε» τους Αουγκούστο, Σβαμπ και Σανγκαρέ.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (70’ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80’ Τσιγγάρας), Αουγκούστο, Αντρ. Ζίβκοβιτς (84’ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (46’ Τζόλης), Τσόλακ (46’ Σφιντέρσκι).

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83’ Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (58’ Μαντουέκε), Ροσάριο (46’ Φάιν), Γκέτσε (83’ Σαϊμπάρι), Ιχάταρεν (58’ Μάριο Ζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.