Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-1: "Καμπανάκι" πριν τη Μασσαλία (βίντεο)

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε το μυαλό της στο ματς με τη Μαρσέιγ και γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από 16 αγώνες

03/04/2022 21:05

Την Πέμπτη ο ΠΑΟΚ δίνει το ματς της χρονιάς στη Μασσαλία με αντίπαλο τη Μαρσέιγ, τη δεύτερη θέση στη Super League την έχει "κλειδώσει" και κάπως έτσι, η έλλειψη κινήτρου αποτελεί την πιο λογική εξήγηση για τη μέτρια εικόνα της ομάδας του Ράζβαν Λουτσέσκου στη Λεωφόρο. Η ήττα με 2-1 από τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ είναι η πρώτη των Θεσσαλονικέων μετά από 16 αγώνες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε το καλό του διάστημα από το 20' ως το 30', αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με την κεφαλιά του Αϊτόρ στο 34'. Αντίστοιχα, ο Δικέφαλος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά το τρομερό βολέ του Χουάνκαρ στο 65' έκανε ακόμη πιο δύσκολη την κατάσταση για τους Θεσσαλονικείς και ενώ μόλις ο Λουτσέσκου είχε κάνει τριπλή παρέμβαση στο ματς.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς έβαλε ξανά τον Δικέφαλο στο παιχνίδι, αλλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο συν τις καθυστερήσεις η υπεροχή των φιλοξενούμενων στην κατοχή μπάλας δεν μετουσιώθηκε σε κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Ο Βόσνιος διαιτητής Ιρφάν Πελίτο "κιτρίνισε" τους Αλεξανδρόπουλο και Ίνγκασον.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (88' Βιτάλ), Βιγιαφάνιες (29' Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος, Αϊτόρ (87' Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (77' Σάρλια).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε (63' Τέιλορ), Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (80' Σίντκλεϊ), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (63' Σβαμπ), Ζαμπά, Ελ Καντουρί (63' Μπίσεσβαρ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (80' Τσόλακ).