Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 0-0: Ο Διούδης τού "έκλεψε" δύο βαθμούς

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων τα έπιανε όλα και ο Δικέφαλος δεν σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς των πλέι οφ

13/06/2020 23:27

Νίκος Παππάς

Ο ΠΑΟΚ είχε εξαιρετική απόδοση στην πρώτη ώρα παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, αλλά έμεινε "άσφαιρος" σε δεύτερο συνεχόμενο ματς των πλέι οφ της Super League. Ο εξαιρετικός Σωκράτης Διούδης και η αστοχία των φιλοξενούμενων διαμόρφωσαν το τελικό 0-0 με τον Παναθηναϊκό, αποτέλεσμα που συνιστά ακόμη μία απώλεια βαθμών για τον νταμπλούχο Ελλάδας.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τρόπο να νικήσουν τον Διούδη. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων ακυρώνοντας κατ’ ουσία την καθολική κυριαρχία του Δικέφαλου.

Στο ίδιο τέμπο και με τον Διούδη να παραμένει "κέρβερος" κύλησε το ματς στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η είσοδος του Αγιούμπ βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Στο τελευταίο ημίωρο ο ΠΑΟΚ έριξε πολύ τους ρυθμούς του, αφού ο αντίπαλος πίεσε ψηλά, με αποτέλεσμα η οργάνωση του παιχνιδιού να εξαρτάται από τις βαθιές μπαλιές των δύο στόπερ και κυρίως του Βαρέλα.

Ο διαιτητής Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπουζούκη, Αγιούμπ, Γιόχανσον, Ινσούα, Πέλκα, Καντουρί, Μάτος, Γιαννούλη και Λάμπρου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Δώνης (73’ Καμπετσής), Ζαχίντ (46’ Αγιούμπ), Μπουζούκης (87’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (57’ Ανουάρ), Μακέντα (87’ Νούνες).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιερίνια (46’ Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86’ Μαουρίσιο), Ελ Καντούρι, Λημνιός (86’ Σφιντέρσκι), Πέλκας (77’ Ροντρίγκο), Μπίσεσβαρ (46’ Λάμπρου), Άκπομ.