Ολλανδία - Εκουαδόρ 1-1: Ντέρμπι με τα όλα του (βίντεο)

Ισορροπία δυνάμεων μεταξύ των πρωτοπόρων του 1ου ομίλου, όμως οι «οράνιε» έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση και την πρωτιά - Ιστορικό γκολ από τον Βαλέντσια

25/11/2022 19:59

Ο Ενέρ Βαλέντσια έχει πετύχει τα τελευταία πέντε γκολ του Εκουαδόρ σε Μουντιάλ, κάτι που στο παρελθόν έχουν κατορθώσει μόνο ο Πορτογάλος Εουσέμπιο το 1966, ο Ιταλός Πάολο Ρόσι το 1982 και ο Ρώσος Όλεγκ Σαλένκο το 1994

Πολύ ωραίο ματς προσέφεραν η Ολλανδία και το Εκουαδόρ και το τελικό 1-1 δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο.

Οι «οράνιε» έχουν 4 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζουν το αδύναμο Κατάρ, ενώ οι Νοτιοαμερικάνοι, που είναι επίσης πρώτοι με τέσσερις βαθμούς, παίζουν με τη Σενεγάλη και προκρίνονται ως δεύτεροι αν δεν χάσουν και ως πρώτοι αν εξασφαλίσουν μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων κόντρα στους Αφρικανούς απ' ό,τι οι Ολλανδοί απέναντι στους διοργανωτές.

Στα του ματς, η Ολλανδία προηγήθηκε με σουτ του Χάκπο στο 6', αλλά το Εκουαδόρ, αφού είδε να του ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ του Εστουπινιάν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ισοφάρισε στο 49' με τον Βαλέντσια, που με τρία γκολ είναι προς το παρόν ο κορυφαίος σκόρερ του Μουντιάλ.

Εκτός των άλλων, ο Βαλέντσια, που τραυματίστηκε προς το τέλος του ματς, έχει πετύχει τα τελευταία πέντε γκολ του Εκουαδόρ σε Μουντιάλ, κάτι που στο παρελθόν έχουν κατορθώσει μόνο ο Πορτογάλος Εουσέμπιο το 1966, ο Ιταλός Πάολο Ρόσι το 1982 και ο Ρώσος Όλεγκ Σαλένκο το 1994.

Μάλιστα, λίγο έλειψε το Εκουαδόρ να πετύχει την απόλυτη ανατροπή, αλλά το σουτ του Πλάτα στο 59' έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Αλγερινός διαιτητής Μουσταφά Γκορμπάλ παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Μέντες.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Νόπερτ, Ντάμφρις, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Φρένκι ντε Γιονγκ, Κόπμαϊνερς (79' Ντε Ρουν), Κλάασεν (69' Μπέργκχαους), Μπέργκβαϊν (46' Ντεπάι), Χάκπο (79' Βέγκχορστ).

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Γκαλίντες, Πρεσιάδο, Χινκαπιέ, Πορόσο, Τόρες, Εστουπινιάν, Καϊσέδο, Μέντες, Πλάτα (90' Ιμπάρα), Βαλέντσια (90' Ροντρίγκες), Εστράδα (74' Σαρμιέντο).