Όλα στραβά κι ανάποδα για τον Άρη (videos)

Η αποβολή του Κουέστα και τα «παιδικά» λάθη στην άμυνα έφεραν την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Παναιτωλικό

15/12/2018 20:59

Νίκος Παππάς

Τα πάντα έγιναν λάθος σήμερα για τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Η ήττα με 2-1 από τον Παναιτωλικό αποτέλεσε προϊόν συνδυασμού λαθών, που επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αγωνιστούν για περίπου 70 λεπτά με παίκτη περισσότερο κι να σκοράρουν δις από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ.

Ο Άρης προσπάθησε να φτάσει στο γκολ με ορθολογικό τρόπο. Δεν σήκωσε τη μπάλα ψηλά, αναπτύχθηκε από τα άκρα και πίεσε τον Παναιτωλικό, που έκλεισε τους χώρους στο δικό του μισό του γηπέδου.

Στο 9’ άπαντες «πάγωσαν» με τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Καμαρά στο γόνατο, με τον φορ του Παναιτωλικού να διακομίζεται με ασθενοφόρο σε νοσοκομείο. Στο 14’ ο Γιουνές είχε δοκάρι, στο 22’ ο Μανά προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κουέστα και στο 27’ άλλαξαν άρδην τα δεδομένα του αγώνα.

Από το λάθος του Δεληζήση ο Μοράρ βγήκε μόνος απέναντι από τον Κουέστα, αυτός τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Ευαγγέλου ορθώς καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον γκολκίπερ του Άρη, με αποτέλεσμα να μπει άρον άρον στο ματς ο Αναγνωστόπουλος αντί του Γιουνές. Ευτυχώς για τους κιτρινόμαυρους, ο Μαζούρεκ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ από το σημείο του πέναλτι.

Η έξοδος του Γιουνές έφερε τον Ντιγκινί σε ρόλο φορ, με τους Μπρούνο Γκάμα και Ματέο Γκαρσία να συνεπικουρούν. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε με επιθετικές βλέψεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντιγκινί να αστοχεί από καλή θέση στο 50’ και στο άλλο άκρο του γηπέδου τον Αναγνωστόπουλο να εξουδετερώνει το σουτ του Λουσέρο στο 53’.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μενέντεθ αντικατέστησε τον Βαλεριάνο, με τον τελευταίο να παίζει ως αριστερός μπακ χαφ, με σκοπό να ενισχύσει την αποδυναμωμένη μεσαία γραμμή του Άρη.

Η ζημιά για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη έγινε στο 63’, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μοράρ ο Μαλής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή (0-1), σε μία φάση όπου αδράνησαν τόσο οι αμυντικοί, όσο και ο τερματοφύλακας του Άρη.

Η απάντηση ήταν γρήγορη, με τον Ντιγκινί να αξιοποιεί τη σέντρα του Μενέντεθ και να ισοφαρίζει με πλασέ στο 71’, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άρης δέχτηκε γκολ που δεν επιτρέπεται ούτε σε ερασιτεχνική ομάδα. Ο Λουσέρο εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιώπης για άγνωστο λόγο άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, ο Αναγνωστόπουλος αιφνιδιάστηκε και… έτσι απλά έγινε το 1-2.

Στο 86’ ο Άρης πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ο Κυριακίδης εξουδετέρωσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Βέλεθ. Στη συνέχεια δεν παίχτηκε πολύ ποδόσφαιρο, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν συνεχώς κάτω και τελικά να παίρνουν τη νίκη.

Πλην της αποβολής του Κουέστα, ο Αθηναίος διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κωνσταντινίδη, Ντιγκινί, Μαλή, Λιάβα, Ουίλιαν Κυριακίδη και Τσιγγάρα.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Βαλεριάνος (55’ Μενέντεθ), Ματίγια, Σιώπης, Μπρούνο Γκάμα, Ματέο Γκαρσία (82' Ναζλίδης), Ντιγκινί, Γιουνές (30’ Αναγνωστόπουλος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Λιάβας, Μαλής, Άργκους, Τσοκάνης, Λουσέρο, Ντίας (88’ Χαντάκιας), Μαζούρεκ (83’ Τσιγγάρας), Καμαρά (13’ Μανά), Ουίλιαν, Μοράρ.