Ο ΠΑΟΚ της Ελλάδας είχε τέλος και αρχή (video)

Με κρίσιμα γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δεύτερου, ο Δικέφαλος πέρασε με 2-1 από τη Λιβαδειά - Σημαντική απώλεια ο Βέρνμπλουμ, που χάνει τη χρονιά

17/12/2018 21:26

Τις πληγές που του άφησε ο αποκλεισμός από τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ απάλυνε ο ΠΑΟΚ στη Λιβαδειά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε με 2-1 και με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας αποκατέστησε το +8 από τον δεύτερο Ολυμπιακό σκοράροντας σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης.

Η αλήθεια είναι ότι το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ. Με τη συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα ο Μπίσεσβαρ σημάδεψε το δοκάρι, αλλά ακόμη πιο άτυχος στάθηκε στο 4’ ο Βέρνμπλουμ, που τραυματίστηκε σοβαρά. Οι πρώτες ιατρικές εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα, κάτι που σημαίνει πως ο Σουηδός μέσος θα μείνει εκτός για περίπου πέντε μήνες χάνοντας το υπόλοιπο της σεζόν.

Στο 21’ ο Πασχαλάκης εξουδετέρωσε το σουτ του Ιωαννίδη, αμέσως μετά ο Μπάγιτς έκανε το ίδιο σε προσπάθεια του Μπίσεσβαρ και στο 41’ τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε η κλάση του Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος δέχτηκε τη μπάλα από τον Λέο Ζαμπά και με «κεραυνό» την έστειλε στα δίχτυα του Λεβαδειακού για το 0-1.

Το προβάδισμα του ΠΑΟΚ μεγάλωσε με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Μπίσεσβαρ, που έψαχνε το γκολ, το βρήκε στο 46’ με καλοζυγισμένο σουτ, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπάγιτς.

Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λέο Ζαμπά στο 65’ και ο Λεβαδειακός, που δεν είχε «καθαρή» ευκαιρία μέχρι το 74’, δημιούργησε δύο και αξιοποίησε μία μέσα σε ένα λεπτό. Αρχικά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Καραχάλιου και στην εξέλιξη της φάσης ο Ζησόπουλος με τρομερό γυριστό μείωσε σε 1-2.

Αμέσως μετά ο Λέο Ζαμπά έχασε ακόμη μεγάλη ευκαιρία, όταν τον πρόλαβε ο Λιάγκας και ο ΠΑΟΚ, παρότι πιέστηκε, κράτησε το αποτέλεσμα.

Ο διαιτητής Κουμπαράκης (Θράκης) «κιτρίνισε» τους Λιάγκα, Παντελιάδη, Τσαμπούρη και Λέο Μάτος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μπάγιτς, Καθάριος (64’ Νανγκίς), Ζησόπουλος, Γιακουμάκης (90’ Μαρκόφσκι), Καραχάλιος (79’ Μανγκά), Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Λιάγκας, Μητρόπουλος, Ιωαννίδης, Στανόγεβιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Τόσκα, Μαουρίσιο (81’ Κάνιας), Βέρνμπλουμ (7’ Σάκχοφ), Μπίσεσβαρ, Λέο Ζαμπά (85’ Ελ Καντουρί), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.