Ο ΠΑΟΚ και οι «δαίμονές» του: Οι μεγάλες ευρωπαϊκές ρεβάνς στην Τούμπα (βίντεο)

Τα τελευταία χρόνια ο Δικέφαλος έχει αποτύχει πέντε φορές να προκριθεί στους ομίλους του Champions League, αλλά την Πέμπτη έχει την ευκαιρία να περάσει στους «4» του Europa Conference League

12/04/2022 14:00

27 Αυγούστου 2013: Με το σκορ στο 2-2, ο ΠΑΟΚ ψάχνει γκολ πρόκρισης επί της Σάλκε. Στο 81' ο Στοχ είναι σε θέση βολής, σουτάρει και στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Ήταν η φάση που "σημάδεψε" εκείνο το ιστορικό ματς.

Το βράδυ της Πέμπτης ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Μαρσέιγ στη ρεβάνς του υπέρ των Γάλλων 2-1 στη Μασσαλία και με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ να έχει καταργηθεί, η ομάδα της Θεσσαλονίκης χρειάζεται νίκη με ένα γκολ διαφορά για την παράταση και τουλάχιστον δύο για την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League.

Η Τούμπα θα «βράζει» και αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί και απολύτως τίποτε. Άλλωστε, μέσα στο σπίτι του ο ΠΑΟΚ έχει αφήσει να χαθούν πέντε ιστορικές ευκαιρίες για την πρόκρισή του στους ομίλους του Champions League.

Το κακό ξεκίνησε το 2010, όταν ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε ισοπαλία 1-1 με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ. Η ρεβάνς της 4ης Αυγούστου ξεκίνησε ιδανικά, με τον Βιεϊρίνια να ανοίγει το σκορ στο 16’, όμως από το 48’ μέχρι το 55’ ο «Αίαντας» σκόραρε τρεις φορές με Σουάρες, Ντε Γιονγκ και Λίντγκρεν. Στο 56’ ο Σαλπιγγίδης μείωσε σε 2-3, στο 78’ ο Ίβιτς έχασε πέναλτι και στο 90’ ο Σέρβος «έγραψε» το τελικό 3-3. Έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέτυχε να περάσει στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Τρία χρόνια μετά, ο ΠΑΟΚ καρπώθηκε τον αποκλεισμό της Μέταλιστ από την UEFA και τέθηκε αντιμέτωπος της Σάλκε στα πλέι οφ. Στη Γερμανία η γκολάρα του Στοχ χάρισε στον ΠΑΟΚ ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της 27ης Αυγούστου, που όμως κύλησε περίπου όπως εκείνη με τον Άγιαξ. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Σάλαϊ στο 43’, ο Αθανασιάδης επανέφερε την ισορροπία στο 53’ και οι Γερμανοί έχασαν με αποβολή τον Τζόουνς στο 64’. Όμως, τρία λεπτά μετά ο Ντράξλερ εκμεταλλεύτηκε λάθος του Χακόμπο και πέτυχε το 1-2. Ο Κατσουράνης ισοφάρισε με τρομερή κεφαλιά στο 79’, όλος ο ΠΑΟΚ βγήκε στην επίθεση για το γκολ πρόκρισης και η Σάλκε βρήκε κενούς χώρους, για να πάρει τη νίκη με το πλασέ του Σάλαϊ στο 90’.

Το σκηνικό του 2010 επαναλήφθηκε έξι χρόνια (παρά… μία ημέρα) αργότερα, στις 3 Αυγούστου 2016. Με το 1-1 του Άμστερνταμ να αποτελεί μία καλή παρακαταθήκη, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Άγιαξ με στόχο την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό, αφού μόλις στο 4’ ο Αθανασιάδης πέτυχε το 1-0. Από ωραίος, όμως, ο Κλάους μετατράπηκε σε μοιραίο, αφού έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες και οι Ολλανδοί βρήκαν γκολ πρόκρισης με το πέναλτι του Κλάασεν στο 45’ και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 87’. Σε μία βραδιά που ο ΠΑΟΚ έχασε τα άχαστα, αποδείχθηκε πως πολύ δύσκολα μπορεί κανείς να γλιτώσει από τη μοίρα του.

Κάτι τέτοιο συνέβη και στις 29 Αυγούστου 2018, στο ματς με αντίπαλο την Μπενφίκα. Ο ΠΑΟΚ προερχόταν ξανά από ένα εκτός έδρας 1-1 και ήταν (ξανά) αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πέτυχε γκολ με τον Πρίγιοβιτς στο 14’. Όμως, η Μπενφίκα ξέσπασε, σκόραρε τρεις φορές μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχε ακόμη ένα γκολ στο δεύτερο και με το υπέρ της 4-1 πέρασε αυτή στους ομίλους του Champions League.

Τέλος, την 1η Οκτωβρίου 2020 ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να ανατρέψει το εις βάρος του 2-1 από την Κρασνοντάρ και να περάσει -επιτέλους- στους ομίλους του Champions League. Όμως, παρότι ο Δικέφαλος είχε ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπενφίκα, αποκλείστηκε με δεύτερη ήττα (με το ίδιο σκορ) από τη ρωσική ομάδα, που είχε θεωρηθεί αντίπαλος... λουκούμι για τον Δικέφαλο.

Πάντως, ο ΠΑΟΚ έχει να καταγράψει και ανατροπές στην Τούμπα. Πιο χαρακτηριστική περίπτωση αυτή της σεζόν 2000-01, όταν ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση με 3-0 την Ουντινέζε και «ακυρώνοντας» το εις βάρος του 1-0 στην Ιταλία, προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Ωστόσο, τη σεζόν 2011-12 είχε εξασφαλίσει «λευκή» ισοπαλία στο Ούντινε, αλλά στη ρεβάνς της Τούμπας (23 Φεβρουαρίου 2012) έχασε με 3-0 και αποκλείστηκε από τους «16» του Europa League.